Blog

Yaşam Koçuyla Çalışmanın 7 Sebebi

Yaşam Koçuyla Çalışmanın 7 Sebebi
Blog

Yaşam Koçuyla Çalışmanın 7 Sebebi

Hayat her zaman arzu ettiğimiz gibi mükemmel bir şekilde ilerlemiyor. Bazen hayatın günlük stresi ve bitmeyen talepleri içinde kendimizi kaybedebiliyoruz. Kendimize ve hayatımıza bir yatırım yapamadan haftaların, ayların, hatta yılların geçtiğini sonradan fark ederiz. Çabalarımızın önemli bir etki veya katkı sağlamadığını hissedebilir, kendimizi koltukta mutsuz bir şekilde otururken bulabiliriz. Bir görevi tamamlamak için kendi başımıza çalışabilir lakin sonunda, sonuçtan tatmin olmayabiliriz. Hızlı kahvaltı yapmak, trafikte beklemek ve geç saatlere kadar çalışmak günlük rutinlerimiz haline dönüşür. Bu rutinlerimizin, bizi spor yapmaktan, ailemizle veya arkadaşlarımızla keyifli vakit geçirmekten alıkoyduğunun farkındayızdır. Ya da ilişkilerimize zaman ayırmaya çalıştığımızda, düz ve donuk hissettiğimizi de fark edebiliriz.

Bir kartpostaldaki resim gibi güzel bir gökyüzüne, güneşin batışına veya çocuğumuzun masum ve şakacı kahkahasına hiçbir tepki vermediğinizi fark edene kadar bunu anlayamayız.

Oysaki böyle şeyler en azından küçük bir gülümseme sebebidir. İşte bu anlar; hayatımızı derinlemesine düşünmenin vaktinin geldiğini gösterir ve yeniden dengelemek için ihtiyaç duyduğumuz değişiklikleri yapabilmenizi sağlar.

Bir Yaşam Koçu Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kendinizi yukarıda bahsedilen senaryolara benzer bir senaryoda buluyorsanız ya da sadece sıkışıp kalmak veya hayatımızda ilerleyememek gibi güçlü bir hisse sahipseniz, bir yaşam koçu edinmeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Bir yaşam koçuna sahip olmanın gerçekten yardımcı olabileceğini söyleyebilirim.

Peki, yaşam koçu nedir? En temel anlamda sadece bir “koç” değildir. Bir yaşam koçuna, akıl hocası, yol arkadaşı ya da sorumluluk sahibi bir partner diyebiliriz. Yaşam koçu, en zor zamanlarınızda yanınızda olan, rehberlik eden ve olayları farklı şekilde görmenize, bakış açınızı geliştirmenize ve hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak olan kişidir.

Bir Yaşam Koçuna İhtiyacınız Var Mı?

Birçok insan, yardıma ihtiyacı olmadığını ve her şeyi kendi başına yapabileceğini düşünür. Gerçek şu ki, desteğe, özellikle de olmak istediğimiz yere ulaşmamıza yardımcı olabilecek deneyimli bir profesyonelin desteğine, sahip olmak her zaman faydalıdır. Yaşam koçları, hayatımızda ne yapmak istediğimizi anlamamıza, amacımızı veya *dharma ’yı bulmamıza yardımcı olabilir. Daha da önemlisi, hedeflerimizi gerçekleştirmek için nasıl bir plan yapabileceğimize rehberlik edebilir. Bir şeyleri bize gösterecek tarafsız bir arkadaşımız olmadıkça yollarımızı genellikle kendimiz belirleriz. Bundan dolayı, bizi başarısız kılan şeyleri fark edemeyebiliriz.

Bir yaşam koçunun terapist olmadığını unutmayalım. Bu konuda şüpheci olabiliriz ve bir yaşam koçuna ihtiyacımız olmadığını bile düşünüyor olabiliriz. Ya da çok özel bir hedefimiz varsa, doğru şekilde destek almak için belki bir yaşam koçunun iyi olacağını da düşünebiliriz. Ama endişe etmeye gerek yok, durum bu değil. Başarılı bir yaşam koçu, motivasyon faktörlerimizi yeniden fark etmemize yardımcı olur.

Bir yaşam koçu bulmalı mıyım? diye hala kendimize soruyorsak, işte yaşam koçlarının deneyimlerinden ve desteklerinden yararlanıp yararlanamayacağımızı öğrenmenin yedi yolu.

1. Hayatımızda Değişim İstiyorsak

Hayatımızda, bir şeylerin değişmesini gerektiğini biliyor olabilir fakat bunun nasıl olasılığını bilmiyor olabiliriz. Bu netlik eksikliği, bizi sıkışmış halde tutan felç edici bir zihinsel döngü yaratabilir. Aylarca hatta yıllarca hiçbir şey yapmamamıza neden olur. Sonunda ise, hayallerimizin odak noktasına gelmesini umar hale geliriz.

Felç edici zihinsel döngüden çıkmak için, arzularımızı ortaya çıkarmak ve hayallerimize yönelik değişiklikler yapmak için harekete geçmek gereklidir. Fakat iyi bir koç, bizi olmak istediğimiz yere daha hızlı ulaşmamıza yardımcı olabilir. İyi sorular sorarak ve cevaplarımızı gerçekten dinleyerek, yaşam koçumuz bizi neyin harekete geçirdiğini ortaya çıkarmamıza ve daha tatmin edici bir hayat hayal etmemize yardımcı olabilir. İyi bir koç, hayatımızda farklı hissetmek istediğimiz yolları keşfetmemizi sağlar.

2. Zamanımız ve Enerjimiz Tükendiyse

Bazen yetişkin olmak, asla bitmeyen ve sürekli tekrarlanan işler listesine karşı mücadele ediyormuş gibi hissettirebilir. Ailemiz, bizi akşam yemeği için evlerinde bekliyorlar. Köpeğimiz, günde iki yürüyüş bekliyor. Çocuklarımızın beslenilmesi, giydirilmesi ve okula bırakılması gerekiyor. Gün içinde koşuşturmadan dolayı sağlıksız şekilde atıştırmalıklarımızı gerçekten düşünürseniz, bitkin hissediyor olmamıza şaşılmamalı. Gün içinde bu kadar çok zaman varken, kişisel bakımımız ve eğlenmemiz için planlarımızı çoğu kez kenara bırakırız.

Anlatılanlarda kendimizi buluyorsak, bir yaşam koçuna ihtiyacımız olabilir. Kendimize öncelik vermemize ve zaten dolu olan hayatımıza biraz eğlence sığdırmamıza yardımcı olabilirler. Verimliliğimizi arttırmak için yaşamımızdaki alanları analiz etmemizi sağlarlar.

3. Hayatımızda Önemli Bir Değişim Yaşıyorsak

Geçiş zamanları, bir şeyleri karıştırmamıza ve mevcut rutinleri sorgulamamıza neden olabilir. İster yeni bir yere taşınmak ister yeni bir işe başlamak ya da uzun süreli bir ilişkiyi bitirmek gibi değişimlerin içinden geçmek zor olabilir. Bununla birlikte, değişim aynı zamanda eski kalıpları yeniden gözden geçirip yolumuzu yeniden değerlendirmektir. Bilinçli olarak kim olduğumuzla daha uyumlu olmamız için değişim bir katalizör olabilir.

Bir yaşam koçu, bir geçiş döneminde beklenen veya beklenmedik engelleri yönetmemize yardımcı olur. Ayrıca, istediğimiz hayatı tanımlamamızı ve yaratmamızı da destekler. Yaşam koçları, bizim belirlediğimiz hedefin her adımında yanımızda olacaklardır.

4. Kendimiz İçin Belirlediğimiz Hedeflere Ulaşamamaktan Bıktıysak

İster bir blog başlatmak ister bir yabancı dil öğrenmek gibi arzularımızı gerçekleştirmeden geçen bir yılı daha kutlamak sinir bozucu olabilir. Zaman, güven, para, motivasyon vb. gibi nedenlerle hedeflerimizden uzaklaşmış olabiliriz.

Kendimizi her yeni yılda aynı hedefi tazelerken buluyorsak, biraz destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Bir yaşam koçundan, kendimize verdiğiniz sözleri takip etmelerini istemek büyük fark yaratır.

5. İlişkinin Odağı Olmak İstiyorsak

Patronumuz, eşimiz, çocuklarımız, ailemiz ve evcil hayvanlarımızın hepsinin bizden bir beklentisi vardır. İhtiyaç duyulduğumuzu ve istenildiğimizi hissetmek harika hissettirir. Ama aynı zamanda birinin bize odaklanması da iyi hissettirecektir.

Yaşam koçu ile olan ilişkimiz farklıdır. Bu ilişkinin hepsi bizimle alakalıdır. Arzularımızla, düşüncelerimizle ve hayatımızla ilgilidir. Canlandırıcı, değil mi? Düzenli olarak, odağımızı biraz içe çevirmek sağlıklıdır. Bir nevi kendi fincanımızı doldurmak iyidir. Sonuçta bu bizim hayatımız. Yaşayalım onu!

6. Gerçek Potansiyelimizi Fark Etmeye İhtiyacımız Varsa

Çoğu zaman sıkıştığımızda, farklı bir gelecek için potansiyeli görmek zordur. “Bunu yapacak kadar iyi değilim,” veya “Yeterli zamanım yok,” gibi düşünceler yaygındır ve felç edicidir. Bu düşünceler, bizi sıkışmış hissettirebilir ve gerçek potansiyelimizden uzak tutabilirler. Koçumuz, bizim gibi sınırlar görmüyor. Büyümemiz ve kişisel gelişimimiz için mevcut potansiyelimizi düzenleyerek ortaya çıkarıyor. Ve boşluğa düştüğümüz an olabilecek potansiyelimiz için yolumuza ışığın tutulması muazzam bir fark yaratır.

7. Kendimize Güvenmek İstiyorsak

İçimizin derinliklerinde ne istediğimizi çoğu zaman bilebiliriz, fakat çevremizdeki dünya muhakememizi gölgeleyebilir ve kendimizden şüphe duymamıza sebep olabilir. Kendimize güvenmemek, bizi istediğimiz hayatı yaşamaktan alıkoyar.

Kendinizden şüphe duyuyorsanız, bir yaşam koçu ile özgüven becerilerinizi geliştirmek için birlikte çalışabilirsiniz. Yaşam koçları, kendinizi kanıtlamanız için sizinle birlikte çalışabilir ve hayatınızı daha iyi hale getirecek riskler alırken sizi destekleyebilirler. Yaşam koçları, hayallerinizin peşinden giderken sizi cesaretlendirebilir. Sağlıklı zihinsel alışkanlıklar, mutluluk ve yeni keşfedilen bir güven duygusu ile hedeflerinize doğru emin adımlarla yürümeye başlarsınız.

Danışmanlık hizmeti hakkında daha fazla bilgi ve ücretsiz ön görüşme için Whatsapp’tan bize yazın.

*Dharma: Nesnelerin ve olguların uygun düzenine ve bunu sürdürmek için gerekli olan davranış türlerine işaret etmek için kullanılır. Uyum içinde yaşamak, yaşamı büyüten ve evrimin eğilimlerini destekleyen süreçlerle uyum içinde olmak demektir (Davis, R. E. (2015). Bilinmesi Gereken Kelimelerin Anlamları ve Felsefi Kavramlar. Ankara: Gazi Kitabevi).

Yazar: Dallas Brown Çeviri: Canan Yıldıran Düzenleme: Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2020 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Whatsapp Destek Hattı