Blog

Paranın Gizli Enerji Kilidini Açmak

Paranın Gizli Enerji Kilidini Açmak
Blog

Paranın Gizli Enerji Kilidini Açmak

Bir zamanlar sizin için para ile ilgili bir hikâye yazıldı. Bu hikâyenin içeriği ebeveynlerinizin, toplumun etkileri ve yaşadığınız ülkenin ortak kültürel inançları tarafından özenle hazırlandı. Hazırlanan, çocukluğunuzda anlatılan bu para hikayesi, değerlerinizi temsil etmese bile parasal konularda hayatınıza yön vermiş olabilir. Neyse ki siz bu geçmiş hikâyeye bağlı değilsiniz.

Aşağıda belirtilen adımlar paraya olan bakış açınızı güncelleyecek ve bu güncellemeyi bugün olduğunuz kişiyle uyumlu hale getirme sürecinde size rehberlik edecek. Eski korkularınızı taze ve ilham veren düşüncelerle değiştirebildiğiniz zaman parayla olan ilişkiniz ve yaşamınızdaki etkisi değişecektir.

Birinci Adım: İçsel Para Diyaloğunuza Dikkat Edin

Bütün gün kendimizle konuşuruz. Yazar Michael Singer bu konuşmayı ‘’iç oda arkadaşımız’’ olarak adlandırıyor. Çoğu zaman oda arkadaşımızın ne söylediğine dikkat etmeden konuşmasına izin veririz. Para hikayesini yeniden yazmanızın ilk adımı oda arkadaşınızın size para hakkında söylediklerine dikkat etmektir. Aşağıdaki örnek düşüncelerden herhangi birini size fısıldıyor mu?

 • Yeterli paran yok.
 • Sen bunu asla karşılayamazsın.
 • Para zor kazanılır.
 • Para istemek açgözlülüktür.
 • Para mutluluk getirmez.
 • Para konusunda iyi değilsin.
 • Para geldiği gibi gider.
 • Para kazanmanın tek yolu çok çalışmak ve fedakârlık yapmaktır.
 • Zengin olmak için piyangodan para çıkması gerekli.
 • Zengin olursan başına kötü bir şey gelir.

Para konusunda endişelenmenize gerek olmayan bir aşamaya gelmeniz gerek. Tekrarlayan olumsuz düşünceleri fark ettiğinizde hemen bir yere yazın. Düşünceleri değiştirmekle uğraşmayın. Sadece onlar hakkında bir farkındalık yaratın.

İkinci Adım: Düşünce Kalıplarına Meydan Okuyun

Para ile ilgili hikayenizi baştan yazmak, yeni mevcut değerlerinizi yansıtmayan düşünce kalıplarını bırakmak anlamına gelir. Tekrarlayan bu düşüncelerinizi yazmaya başladıktan sonra geleceğiniz için sahip olduğunuz vizyonla uyumlu olanları görürsünüz.

Öncelikle yazdığınız her düşünce için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • Bu düşünceyi ben mi yarattım yoksa başka birinin inançlarının ürünü mü?
 • Bu düşünce kesinlikle doğru mu? (Her durumda bütün insanlar için) Eğer öyleyse, bunu nasıl bilebilirim?
 • Bu düşünce bana şimdi ve gelecekte hizmet edecek mi?
 • Bu düşünce, olmak istediğim kişiyle örtüşüyor mu?
 • Tekrarlayan para düşüncelerinizi “tut” ve “at” sütunlarına ayırın.
Üçüncü Adım: Yeni Düşünceler Üretin

Para Bolluk Bereket Yaratmak

Üçüncü adım, hikayenizi kişisel inanç ve inançlarınızla uyumlu olacak şekilde yeniden yazmanız için sizi teşvik eder. Para hakkında sahip olmak istediğiniz duyguları tanımlayan kelimeleri not alarak başlayın. Örneğin; güven, mutluluk, cömertlik, zenginlik ve bolluk içerebilir.

Tarif ettiğiniz her duygu için kendinize iki soru sorun:
 • Bu duyguyu yaşamak için ne yapmalıyım? Bunda benim rolüm nedir?
 • Bu duyguyu bana yaşatabilmesi için evrenin rolü nedir?

Her zaman yapmanız gereken bir şeyin olduğunu ve yaptığınızda evrenden buna karşılık gelen bir yanıt olduğunu göreceksiniz. Bu yaşam ile birlikte yaratma sürecidir. Örneğin, cömertliğin değerini düşünüyorsanız, cömertçe (kendi payınızı) verirseniz, yaşamınıza beklenmedik şekillerde (evrenin payı) para aktığını görebilirsiniz.

Dördüncü Adım: Olumlu Olumlamalar Yaratın

Para ile ile ilgili olumlamalar eski, modası geçmiş inançları yeni ve güncel olanlarla değiştirir. Bu olumlamalar oda arkadaşınıza insanları, deneyimleri, yerleri kısaca fırsatları hayatınıza çekecek bir hikâye verir. Değişimi sağlayan olumlamalar yaratmanın sırrı, onların gerçekliğin içerisinde olduğun anda algılayabilmekten geçer.

Kişisel olumlamanızı oluştururken üçüncü adımda yazdığınız her duygunun önüne “Ben” kelimesini ekleyin. Ben güvendeyim, Ben huzurluyum, Ben cömertim, Ben zenginim. İçsel dünyanızda tüm bu yazığınız nitelikleri somutlaştırdığınızı unutmayın.

’Benim rolüm / Evrenin yanıtı’’ ifadeleriyle de olumlamalar yapabilirsiniz. Örneğin, ‘’Ben cömert bir şekilde verdiğim zaman Evren de bana karşılığını veriyor’’

Bu düşüncelerin doğruluğunu o an hissederek gün boyunca olumlamalarınızı tekrar ediniz. Geçmiş para ile ilgili hikayenizden bir düşüncesinin aklına geldiğini hissettiğiniz zaman oluşturduğunuz bu olumlamaları dikkatli bir şekilde tekrarlayınız.

Olumlamalar ile 21 gün boyunca düzenli olarak çalışmanız önerilir. İnsan beyninde yeni bir nöron ağı 21 günde oluşuyor. Bu, eskiye ait olan düşüncenin yerine yeni düşüncenin yerleşmesi için 21 günlük süreyle tekrarlamamız gerektiği anlamına gelir. Bu 21 günlük düzenli çalışma kuralına uymalısınız.

Geçmişte yaşamış olduğunuz parasal sorunlar asla parayla alakalı değildi. Onlar sadece bilincinizin size yansıttıklarıydı. Paranın gizli enerji kilidini açmak sadece parayla ilgili düşünce şeklinizi, bilincini değiştirmeyi gerektirir. Gün boyunca sayısız düşünceler parayı nasıl kazandığınızı, harcadığınızı, biriktirdiğinizi, paylaştığınızı etkiler. Eksik, sınırlı ve mücadele düşüncelerinizi; bolluk, cömertlik ve kolaylık düşünceleriyle değiştirdiğiniz zaman paranın geçmiş hikayesi değişecek ve size gelecek.

Bilinciniz şükürle doldukça ve gözleriniz evrenin bolluğunu gördükçe finansal durum otomatik olarak bilinçteki değişimi yansıtır. Böylelikle bu finansal durumla birlikte hayatınız, yaratmış olduğunuz yeni, güzel ve canlı hikâyeyi de ortaya çıkaracaktır.

Yazar:Erin Easterly Çeviri: Gizem Gültakan Düzenleme: Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2022 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Whatsapp Destek Hattı