Blog

Minnettarlığın 6 Bilimsel Gerçeği

Minnettarlığın 6 Bilimsel Gerçeği
Blog

Minnettarlığın 6 Bilimsel Gerçeği

Hepinizin çok çalıştığınız için ödüllendirildiğiniz veya bir sonraki hedefe ulaşırsanız ödüllendirileceğiniz durumlar mutlaka olmuştur. Elde ettiğiniz hedefleriniz ve şimdiye kadar hayatınızda kaydettiğiniz ilerlemeler için minnettarlığın önemini de hatırlamakta fayda var.

İyi yemek yemek, yeterli egzersiz yapmak gibi, minnettarlık pratiği yapmanız gerektiğini de biliyor muydunuz? Planlarla dolu olan ajandanıza ekleyecek bir şey daha var gibi görünüyor.

Minnettarlığın Bilincinde Olmak

Hayat, programlarınızı belirliyormuş gibi görünse de gerçek şu ki, gününüzün aldığı şekilden siz sorumlusunuz. Ne ile uğraştığınız, nasıl tepki verdiğiniz ve enerjinizi nasıl harcadığınız tamamen sizin seçiminizdir. Sürücü koltuğunda siz olduğunuz için, iş ve sosyal yaşamlarınızı iç dünyanız ile en iyi şekilde nasıl dengeleyeceğinizi düşünmek isteyebilirsiniz yani düşüncelerinizi, hislerinizi ve duygularınızı.

Neyse ki, şükretmek, başlamak için harika bir yerdir. Ücretsizdir, çok az zaman ve enerji gerektirir ve hemen hemen her yerde yapılabilir. Yaşam tarzınızda büyük bir değişiklik veya zihniyetinizde büyük bir değişim gerektirmez.

Dahası, minnettarlığın faydalarını görmeye başladığınızda, şükretmeyi hatırlama yükü size yaşamınızda yardımcı olacak bir araca dönüşecektir. Sahip olduğunuz hayattan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Minnettarlığın Faydaları

Minnettar olmanın faydaları duygusal, zihinsel ve hatta fiziksel olabilir. Genellikle minnettar hissettiğinizde, stresi daha iyi yönetebilirsiniz. Stresle başa çıkamadığınızda, sağlığınızın ve iyi oluş halinizin sık sık bir darbe aldığını muhtemel sizde çok iyi biliyorsunuz. Minnettar olmak, potansiyel olarak zararlı sonuçlarla mücadele etmenin, hatta onları tamamen önlemenin sağlıklı bir yoludur. Minnettarlığı, pratik ile güçlendirilebilen ve sizi stresin zararlı etkilerinden koruyabilen bir zırh kalkanı olarak düşünün.

Ayrıca, minnettarlık, çevrenizdeki dünyayı daha olumlu ve özgün bir bakış açısı ile görmenizi sağlar. Her şeyi bir hediye olarak gördüğünüzde bir dönüşüm gerçekleşir. Bardağın yarısının dolu olduğunu daha kolay görebilirsiniz. Dikkatiniz olumsuzdan daha çok olumluya yakın olur. Tutumunuz ise daha iyimser, umutlu ve genellikle daha tatminkâr hale gelir.

Aşağıda, minnettarlık göstermenin sağlığa faydalarından birkaçını bulabilirsiniz.

1. Stresi Azaltır

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin haber bülteninde yakın tarihli bir açıklamaya göre; minnettar olmak, sadece hayatınızdaki stres faktörlerini daha iyi yönetmenize değil, aynı zamanda günlük yaşamınızın içinde stres seviyenizi artırabilecek zorlukları da daha iyi yönetmenize yardımcı oluyor.

2008 yılında yapılan bir çalışmada; İngiltere’deki araştırmacılar, minnettarlığın stres düzeylerini geliştirdiğini (aynı zamanda depresyonu azalttığını) buldular. Çalışma sonuçlarının, kişilik özelliklerine atfedilmemesini sağlamak için, bu özellikleri açıklayan ikinci bir çalışma yaptılar. İlk çalışmaya benzer sonuçlar buldular. Bu da minnettarlık ve stres seviyesinin artmaması arasında (ek olarak, depresyon ve sosyal destek) doğrudan bir ilişki olduğunu göstermiştir.

2. Uyku Kalitesini İyileştirir

2009 yılında Journal of Psychosomatic Research’te yayınlanan bir araştırmada, minnettarlık ve uyku arasında pozitif bir ilişki bulundu. Yapılan çalışmada; araştırmacılar, %40’ının klinik olarak uyku bozukluğu yaşayan 401 kişiye, kendilerini minnettar hissettiren bir olayı ne sıklıkta ve ne kadar yoğun yaşadıklarını ve uykuya dalmadan önce ne sıklıkla olumlu ve olumsuz düşüncelere sahip olduklarını sordular. Bunlara ek olarak, uyku kalitesini ve miktarını, beş büyük kişilik özelliğini (yani nevrotiklik, dışadönüklük, uyumluluk, vicdanlılık ve açıklık) ve sosyal arzularını ölçtüler.

Kişilik özelliklerinin ve sosyal arzularının etkilerini ortadan kaldırdıktan sonra, minnettarlık ile uyku kalitesi, miktarı ve süresi arasında bir ilişki buldular. Ayrıca, minnettar olan insanların uyumadan önce daha az olumsuz ve daha çok olumlu düşüncelere sahip olduklarını da buldular. Araştırmacılara göre, uykuya dalmadan önceki olumsuz düşünceler iyi bir gece uykusunu bozmaktır. Şükran duyan insanların ise, uykuya dalmadan önce sahip oldukları olumlu düşünceler uyku kalitesini arttırmaktadır.

3. Kalp Sağlığını İyileştirir

2014 yılında, Journal of Cardiopulmonary and Acute Care’de yayınlanan bir araştırmaya göre, minnettarlık ifadelerini uygulamak kalp sağlığınızı da iyileştirebilir. Araştırmacılar minnettarlık, olumlu anlam, sosyal destek ve din/maneviyat gibi psikososyal kaynakların, ileri derecede kalp yetmezliği olan bireylerde refahı belirleyip belirlemediğini öğrenmek istediler.

Bunu araştırmak için, tümü ileri derecede kalp yetmezliği olan 111 kişiye sorular sordular. Yukarıdaki psikososyal kaynakların yanı sıra depresif belirtiler, yaşam doyumu ve sağlık ile ilgili yaşam kalitesini değerlendirmek için verileri de topladılar. Benzer verileri üç ay sonra tekrar topladılar.

Araştırmacılar, minnettarlık dâhil olmak üzere bu psikososyal kaynakların, ilerlemiş kalp yetmezliği olan hastaların mücadelelerini hafiflettiğini, sağlıklarını ve yaşam kalitelerini olumlu yönde etkilediğini tespit ettiler.

4. İlişkileri Geliştirir

Minnettarlık sadece romantik ilişkilerde faydalı olmakla kalmıyor, aynı zamanda arkadaşlıklarda da bağlantıyı ve memnuniyeti arttırıyor. 2010 yılında Florida Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmalar, minnettarlığı ifade etmenin ilişkinin gücünü artırıp artırmayacağını test etmek için üç çalışma yaptılar.

İlk çalışmada, partnerlerine minnettarlığı ifade eden katılımcılar ile ilişkinin paylaşılan gücü arasında pozitif bir ilişki buldular. İkinci çalışmada, zaman içinde toplumsal gücün bir ifadesi olarak minnettarlığın ifade edildiğini buldular. Üçüncü çalışmada ise, bir arkadaşına minnettarlığını ifade eden katılımcılar, arkadaşlık ilişkilerini minnettarlık duygusundan daha güçlü olarak algıladılar.

Her üç çalışma da kendinize olan minnettarlığınızı sürdürmek yerine sevdiklerinize minnettarlığınızı ifade ettiğinizde, onlarla aranızdaki bağınızı güçlendiği tespit edilmiştir.

5. Yalnızlığı Azaltır

2015 yılında, Roma Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı, minnettarlık ve yalnızlık arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için 197 kişiye anket yaptı. İki kavram arasında negatif bir ilişki buldu. Yani, minnettarlık arttıkça yalnızlık azalır veya minnettarlık azaldıkça yalnızlık artar. Ayrıca, minnettarlık ve mutluluk, yaşam doyumu, sosyal arzu arasında da bir ilişki buldu.

Araştırmacının tartıştığı bir nokta ise minnettarlığın, sosyal ilişkilerin oluşumunu genellikle etkiliyor olmasıdır. Çarpık düşünme şekli, kişisel ilişkilerin gelişimini engelleyebilir. Minnettarlık tavrı ise, bu çarpık bilişlere karşı koyabilir. Böylece, kişinin çevresindeki potansiyel ilişkilerinden tam olarak yararlanmasına izin verebilir.

6. Mutluluğu Artırır

Harvard Health Publishing tarafından yayınlanan bir makaleye göre; belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, minnettar olmak bizi daha mutlu hissettirmektedir. Makale, minnettarlık mutlu olma hali alanında önde gelen uzmanlar tarafından yürütülen çok sayıdaki çalışmaya değiniyor.

Bir çalışmada, katılımcılardan çeşitli konularda haftada birkaç cümle yazmaları istendi. Katılımcıları üç guruba ayırdılar. İlk grup, o hafta minnettar oldukları şeyler hakkında yazdı. İkinci grup memnun olmadıkları olayları yazdı. Üçüncü grup ise ne olumlu ne de olumsuz bir vurgu ile başlarına gelen olayları yazdı. Minnettar oldukları şeylere odaklanan grup, yani ilk grup, 10 hafta sonra hayatları hakkında daha iyimser ve olumlu hissettiğini bildirdi. (Ayrıca ikinci gruba göre, doktora daha az gittiklerini belirttiler.)

411 kişinin katıldığı ikinci çalışmada, çok sayıda pozitif psikolojinin etkisi test edildi. İyiliği için içten minnettarlığını ifade eden bir teşekkür notu yazmanın, en yüksek mutluluk skorunu oluşturduğu ortaya çıktı. Bu mutluluğun etkisinin ise bir ay sürdüğü tespit edildi.

Minnettarlığın pratiği birçok şekilde olabilir. Aşağıda daha minnettar bir tutum ve tavır geliştirmenin birkaç yolu bulunmaktadır.

Minnettarlığı Arttırmanın Yolları

Minnettarlığınızı ifade etmek için tüm bu avantajlar size çekici geldiyse, fakat nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz; işte size bazı öneriler.

  • Şükran günlüğü tutun.
  • Farkındalık pratiği yapın.
  • Herkese iyi davranışlarda bulunun ve minnettarlık gösterin.
  • Bir teşekkür notu yazın.
  • Pozitif dil kullanın.
  • Olumlu onaylar verin.
  • Kendinizi, moral veren insanlarla çevreleyin.
  • Geçmişinizdeki olumlu deneyimler üzerine düşünün.
  • Çevrenizdeki olumlu şeyleri görmeye çalışın.
  • Minnettar olduklarınızı yapışkan not kâğıtlarına yazın ve görebileceğiniz yerlere yapıştırın.

Minnettarlığı geliştirmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, minnettarlığa eşlik eden birçok faydadan şüphesiz yararlanacaksınız. Dünyayı sadece daha parlak bir ışık ile görmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda duygusal ve zihinsel sağlığınızın yanı sıra fiziksel sağlığınızı da geliştireceksiniz.

Yazar: Emily Holland Çeviri: Canan Yıldıran Düzenleme: Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2020 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Merhaba 👋