İnsanları Yargılama Bağımlısı Olduğunuzun 4 İşareti

Pazartesi, 08 Ekim 2018. Kategori Arınma, Ego, Koşulsuz Sevgi

İnsanları Yargılama Bağımlısı Olduğunuzun 4 İşareti

Her birimiz yargı ile mücadele ediyoruz. Başkalarının politikalarını, fikirlerini, tercih ve seçimlerini sürekli yargılıyoruz. Belki bunun farkında bile değiliz ancak bu bizim için alışkanlık haline, bir bağımlılığa dönüşüyor. Yargı bağımlısı olup olmadığımızı nasıl anlarız? İşte size birkaç ipucu…

Yargılamak yorgun ve bitkin hissetmemize neden olur

Yargıladığımız zaman, kendimizi anında haklı olarak görürüz, bir yandan da bilinçaltında kendimizi merhametli, nazik ve iyi insan profilinden uzaklaştırdığımızı düşünürüz. Sonuç olarak kendimizi suçlu hissederiz ve bu suçluluk duygusundan kaçmak için yargılamaya devam ederiz. Bu döngü de bizi, fiziksel ve zihinsel olarak zayıflatır.

Yargılamak sizi izole eder

Çocukluğumuzdan gelen ve içimizde yaşayan köklü bir yaramız varsa onu iyileştirmek için bir bağımlılık geliştiririz. Belki birisi geçmişte size yeterince iyi olmadığınızı söyledi veya başka bir travmanın sonucunda yalnız olduğunuzun hissiyatını yaşamanıza neden oldu. Bu acıyı tekrar yaşamaktan kaçınmak için, başkalarının kusurlarına yoğunlaşırsınız. Korkularınız sizi başkalarını daha da fazla yargılamaya sebebiyet verir ama geçmişin travmalarını yeniden canlandırmak sadece daha fazla yalnızlık ve sosyal hayatınızda kopukluklar yaratır.

Yargılamak iyileşmeyi önler (Uzun süreli sağlık sorunları)

Işığı görmek için karanlığınıza bakmaya istekli olmalısınız. Bu yüzden, yargılamama detoks kararının ilk adımı, sadece kendimizi suçlamadan buna şahit olmaktır. Yargılıyoruz, çünkü sevgiden uzağız. Bu döngüyü durdurmak için de kendimizi sevmeliyiz. İkinci adım, o çekirdek yarayı kabullenmek ve onurlandırmaktır. Bir dahaki sefere yargılama dürtüsüne sahipseniz, geçmişinizdeki hangi anının sizi böyle hissetmeye neden olduğunu kendinize sormalısınız. Biz ne zaman kendimizi anlayabilirsek, iyileşme de o zaman başlar.

Yargılamak güçsüzleştirir

Birçok insan yargılarken, yaşamı ve koşullarını kontrol ettiğini sanır ve bu şekilde kendilerini daha güvende hisseder, ancak nefret sadece daha fazla nefret yaratır. Bunun yerine yaratıcı projelere dâhil olabilir, sevdiğiniz insanlarla vakit geçirebilir veya ilgilendiğiniz bir konuda gönüllü çalışmalara katılabilirsiniz. Yargı bağımlılığından kurtulmak gücünüzü geri almanızı sağlar ve çevrenizdeki insanları neşelendirir.
Dünyayı iyileştirmek için, yaşamımızın her köşesinde gerçeği yaşamak zorundayız. İyileşme bazen kolay olmayabilir ama yargılamayı bıraktığımızda, yaşamımıza daha fazla huzur, sevgi ve neşe için yer açmış oluyoruz.

"Başka bir Ruhun yolculuğunu yargılamak sana düşmez. Seni ilgilendiren, bir başkasının ne olduğu veya olmayı başaramadığı değil, senin kim olduğunu anlamandır…" -Neale Donald Walsch

TELİF HAKKI©2018 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Paylaş

LinkedIn
Pinterest
Başa Dön