fbpx

Ruhsal Yolculuğunuza Başlamanın 5 Adımı

Perşembe, 30 Nisan 2020. Kategori Kişisel Gelişim, Motivasyon, Farkındalık, Sağlıklı Yaşam, Nefes, Arınma, Ego, Meditasyon

Ruhsal Yolculuğunuza Başlamanın 5 Adımı

"Pratik mükemmelleştirir" ifadesini sıkça duyarız. Peki, daha önce hiç yapmadığınız, ama yapmaya yeltendiğiniz bir şeyi nasıl pratiğe dökebilirsiniz? Nasıl olduğunu buradan öğrenin!

Hayallerinizdeki hayata giden yol iyi niyetlerle döşenmiştir. Kendiniz için daha fazlasını isteyebilir ve iyi niyetle yola çıkabilirsiniz. Fakat kaçınılmaz olarak karşınıza çıkacak bir iki engel veya zorluk, rotanızı değiştirebilir, dikkatinizi dağıtabilir. Bu yüzden bugün elde edebileceğiniz iyileşme ve büyümeyi yarına erteleyebilirsiniz.

Ruhsal yolculuğumuzu başlatmaya niyetlendiğimizde hepimizin karşılaştığı ortak bir soru şudur: “Nereden başlayacağım?”.

Tüm bu sürecin en çok kaygı yaratan kısımlarından biri “nasıl” sorusudur. Bu soru pek çoklarını eyleme geçmekten alıkoyabilir. Genellikle bunun ardındaki sebepler, hayatınızın diğer birçok kısmında karşımıza çıkan şeylerdir: bilinmeyenin yarattığı korku ve acemilikten duyulan rahatsızlık.

Gelişimi başlatma ve sürdürmenin en önemli sırrı, günlük bir pratiğin oluşturulmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse günlük pratik, her gün yaptığınız kişisel evriminize hizmet eden şeylerin rutin halidir. Maksimum düzeyde fayda sağlayabilmek için bu rutin aşağıdaki dört kategoriden de bir şeyler içermelidir:

Fiziksel
Duygusal
Zihinsel
Ruhsal

Ancak düzenli bir şekilde yapıldığında, hayatınızın ana ve alt başlıklarındaki gelişiminizi muhafaza edebilir ve arttırabilirsiniz. Bunun maalesef başka bir yolu yok. Öyleyse, günlük ruhsal pratiğinizi oluşturmanın beş adımıyla işe başlayalım!

1. Pratiğinizi Seçin

İlk önce, planınızı üstüne inşa edeceğiniz bir temele oturtmalısınız. Yukarıda belirtilen dört kategoriyi temel alarak, yüksek benliğinize hizmet edecek, her gün yapmayı gözünüzde canlandırabildiğiniz en az dört şeyin bir listesini yapın.

Yapmayı çok istediğiniz bir şey varsa eklemekten çekinmeyin. Fikir konusunda yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki örneklerden de seçebilirsiniz:

-15-30 dakika kadar meditasyon yapın.
-Yoga yaparak veya birkaç dakika esneyerek vücudunuzu hareket ettirin.
-Hazırladığınız olumlamalarınızı dile getirin.
-Enerjinizi temizlemek için tütsü ve adaçayı yakın.
-Dua edin ya da düşüncelerinizi ilahi olanla paylaşın.
-Ruhunuzu beslediğini hissettiğiniz bir kitaptan birkaç sayfa okuyun.
-Seçtiğiniz bir kristalin enerjisinden onunla meditasyon yaparak veya sadece tutarak yararlanın.
-Günlüğünüze 10 dakika boyunca akan düşüncelerinizi serbest biçimde yazı yazın.
-Dışarı çıkın ve doğa ile iletişim kurun.
-Minnet duyduğunuz şeylerin bir listesini yapın.
-Kendinizi ödüllendirin.
-Birkaç dakika boyunca nefes egzersizleri yapın.

Artık seçiminizi yaptığınıza göre, zamanınızı yapılandırmanız önemli. Günlük pratikler günün başında en iyi deneyimlendiğinden dolayı her sabah rutininize ayırmaya gönüllü olduğunuz minimum ve maksimum süreleri belirleyin. Buna karar verirken kendinize karşı dürüst olmanız çok önemlidir. Düzenli olmak için gerçekçi olmalısınız. 10 dakika? 15 dakika? 45 dakika? 2 saat?

Programınız ne olursa olsun günlük pratiğin iki farklı versiyonunu oluşturmak rutininizden sapmamak konusunda fayda sağlayacaktır. Bu doğrultuda örneğin biri 15 dakika içinde yapabileceğiniz ve diğeriyse zamanımın rahat olduğu günlerde 45 ila 60 dakika süren bir pratik planlayabilirsiniz.

2. Alan Yaratın

Bu, sürecin yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz kısmıdır! Evinizde, sabahları kutsal bir alana dönüşmesi için bir bölge seçin. Bu bir sessiz bir oda, bir odanın sessiz ve nadiren kullandığınız bir köşesi veya garajınız olabilir. Önemli olan boyutundan ziyade mahremiyet alanınızın olmasıdır. Sadece size ait bir alan!

Sizi daha rahat hissettirecekse seçtiğiniz alana bazı tasarım fikirleri de ekleyebilir ve alanın enerjisini bunlarla yükseltebilirsiniz. Örneğin;

-Mumlar
-Dergiler ve spritüel kitaplar
-Sizi gülümseten fotoğraflar
-Kutsal nesneler
-Sanat eserleri
-Rahat yastıklar
-Sizin için anlam ifade eden aile yadigârları ve biblolar
-Yazıya dökülmüş en sevdiğiniz olumlamalarınız
-Esanslar ve diğer güzel kokular

Bu adımın en önemli kısmı, her gün içinde olmak istediğiniz bir alan yaratmaktır. Üzerine kendi enerjinizi aktarabileceğiniz sıcak ve davetkâr bir alan.

3. Kendinizi Adayın

Bir kez rutininizi yarattıktan ve pratik yapmak için alan oluşturduk sonra, gelişiminize kendinizi adayarak kalbinizden geçen arzuları onurlandırmanız çok önemlidir. Niyetlerinizi yazarak ve yüksek veya sessiz bir sesle söyleyerek, bunu en iyi şekilde yapacağınıza dair kendinizle bir anlaşma yapın. Örneğin:

“Her sabah bu pratiği yaparak yüksek benliğimi beslemeyi planlıyorum. Bunu haftada en az ____ kez yapmaya niyet ediyorum. Hayatımın bu alanlarını geliştiriyorum ve iyileştiriyorum. Düzenli olarak kalbimdeki arzuları onurlandırıyorum. ”

Eğer daha iyi hissedecekseniz yazmanız bittiğinde kendiniz hakkındaki vizyonunuzu hatırlatmak için bu kâğıdı sık sık görebileceğiniz bir yere asın veya koyun.

4. Başlayın!

İşe koyulun! Şimdi kendinizin en yüksek versiyonuna giden yolu derinleştirmeye başlayacaksınız! Eğer ilk gününüz ise bugün, yeni ruhsal rutininizle beraber ruhunuzu onurlandırarak 15 ila 60 dakika geçirin. Fazlaca kafanızı yormayın. Bunu yanlış yapmanın bir yolu yok. Kendinize karşı sabırlı ve nazik olun. Eğer zihniniz dağılıyorsa bunda bir sıkıntı yok, insanlık halidir. Sadece düşüncelerinizi serbest bırakın ve devam edin. Bu kutsal zamanı aceleye getirmemek elzemdir. Bu yüzden bu rutinin zahmetli gelmemesi için zamanınızı rahat edeceğiniz şekilde planladığınızdan emin olun. Uygulayın ve tekrarlayın!

5. Vizyonunuzu Genişletin

Pratiğinizde belli bir düzen yakaladıktan sonra bu sürecin neresinde olduğunuzu düşünmek için biraz zaman ayırın. Gerekirse planınızda ufak oynamalar yapın. Öz-değerlendirme bu yolda inanılmaz faydalı bir araçtır. Kendinize yönelteceğiniz sorulardan birkaçı şu şekilde olabilir:

Zihinsel, ruhsal, fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissediyorum?
Kendime ya da çevreme verdiğim tepkilere dair ne fark ettim?
Hayatımın hangi alanlarında yetkin hissediyorum?
Günlük pratiğimin hangi kısımlarından gerçekten zevk alıyorum?
Hangi kısımlar zor geliyor?
Kendime verdiğim sözü tutuyor muyum?

Buradan itibaren, pratiğinize eklemek veya çıkartmak istediğiniz bir şey olup olmadığını değerlendirin. Bu, ayrıca ritüelinizi güçlendirmek için güzel bir fırsattır. Sabah rutininizi eksiksiz yerine getirdiyseniz, belki hayatınızda mini bir akşam ritüeli eklemek için de yer vardır. Bu, kaya tuzu ve güzel kokularla bir akşam banyosu olabilir; yatmadan önce niyetlerinizi belirtmek veya kafanızda gününüzün özetini yapmak da olabilir.

Şimdi iç huzurumuzu geliştirmenin ve günlük yaşamlarımıza daha çok sevinç katmanın yollarını bulmak, insanlığımızın her zamankinden daha önemli kısımlarından birisidir. Dinginleşmeye ve hareketsiz kalmaya zaman ayırdığınızda, kalbiniz genişler, bakış açılarınız gelişir ve yeni yollardan dünyaya açılırsınız. Günlük spiritüel pratiğiniz geliştikçe, yaşamınızın hiç mümkün olmadığını düşündüğünüz alanların da geliştiğini göreceksiniz. Bolluğu her haliyle rahatça kendinize çekecek; ilişkilerinizdeki derinlik artacak; var olmanın hafifliğini hissedecek; daha iyi seçimler yapacak ve genel olarak kendiniz ve yaşamınız için daha coşkun bir enerji hissedeceksiniz. Sizler için tüm bunları ve çok daha fazlasını diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun!

 

Yazar: Devi Brown Çeviri: Selçuk Can Düzenleme: Birlikbilinci

TELİF HAKKI©2020 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Paylaş

LinkedIn
Pinterest
Başa Dön