fbpx

Mutlu Etme Garantili Günlük 7 Alışkanlık

Perşembe, 19 Eylül 2019. Kategori Arınma, Ego, Koşulsuz Sevgi, Meditasyon

Mutlu Etme Garantili Günlük 7 Alışkanlık

Mutlu hissetmenin veya mutlu olmanın bir formülü var mı? Yüzyıllardır yapılan araştırmalarda; mutluluğun yolunun küçük değişikliklerden geçtiğini gösteriyor. Dalai Lama’nın “Mutluluk size hazır bir şekilde gelmez, sizin kendi eylemlerinizden doğar.” derken kastettiğine benzer eylemlerle değiştirebileceğimiz bir mutluluktan bahsediyoruz.

Öyleyse mutluluğun formülü çok açık; bizi mutsuz eden alışkanlıklardan vazgeçip, mutlu edecek eylemlerde bulunmak. Hayatınızı daha huzurlu hale getirebilmeniz için edinmeniz gereken basit fakat etkili alışkanlıklara bir göz atalım!

Mutlu Etme Garantili Günlük 7 Alışkanlık

1. Normalde teşekkür etmeyeceğiniz birine teşekkür edin.

Günlük hayatınızda kime teşekkür etmezsiniz? Belki de para karşılığında size hizmet verene teşekkür etme gereği duymuyorsunuzdur. Onlara teşekkür edin. Partnerinize “seni seviyorum” demek yerine her zaman yaptığı bir davranışı için teşekkür etmeyi deneyin. Bir yabancıya teşekkür edin; sadece içinizi ferahlatan rengârenk bir kıyafet giydiği için! Bu sadece 10 saniyenizi alacaktır, ama etkisi çok daha uzun sürecektir.

2. Bugün “iyi ki yaptım, kişiliğimin en güzel yönlerini ortaya koydum” diyebileceğiniz eylemleriniz için kendinizi onurlandırın.

Günlük hayatımızda başarısızlıklarımızın kaydını tutup içsel zaferlerimizi görmezden gelmeyi tercih ederiz. “Bunu yapmamalıydım. Şunu söylememeliydim. Onu yememeliydim.” Bunlar sevgi ile söylenmeyen sözlerdir. İyi ki yaptım, kişiliğimin en güzel yönlerini ortaya koydum diyebileceğiniz eylemleriniz için kendinizi onurlandırın. “Birine kinayeli bir söz söyleyecekken durdum, bir nefes aldım ve dedim ki ‘Ne kadar stres altında olduğunu anlıyorum.’ “Markette bir kadının alışveriş listesini düşürdüğünü gördüm, listeyi yerden alıp kadına verdim.” “Trafikte sıkışmıştım ve küfretmek yerine radyoyu açıp beni iyi hissettiren bir program dinlemeyi tercih ettim.”

3. Bugün yaptığınız ve kişiliğinizin en güzel yönlerini yansıtmayan bir davranışınız için kendinizi affedin.

Her gün her birimiz “keşke yapmasaydım” veya “daha iyi yapabilirdim” dediğimiz şeyler yaparız. Yine, fark ettiklerinizi kullanarak kendinizi eleştirmek veya cezalandırmak yerine gelişme kaydetmek istediğiniz alanları gözden geçirin. Sizi mutsuz eden düşünceyi tutun ve onu affederek temizlemeyi niyet edin.

4.Normalde yargılayacağınız birine merhamet gösterin.

Sıradan bir günde sizi rahatsız eden, canınızı sıkan veya öfkelendiren insanlarla karşılaşmanız kaçınılmaz; önünüzdeki arabanın aşırı yavaş kullanan şoförü, telaffuzu iyi olmayan bir müşteri temsilcisi, huysuz bir iş arkadaşı gibi. Sadece bir an için onları anlayıp merhamet edebileceğiniz bir pencereden bakmayı deneyin. Unutmayın: yaptıklarını doğru bulmadığınız insanlar için de merhametli olabilirsiniz. Basitçe içinizden şöyle geçirin: “Mutsuz olduğun için üzgünüm. Umarım huzur bulursun.” Sadece bunu düşünerek enerjinizi birdenbire huzurlu ve sevecen hale getirebilirsiniz.

5. Sıradan diye nitelendirdiğiniz bir şeyi mucizevi olarak değerlendirin.

Etrafımızda her gün sadece dikkat etmediğimiz için kaçırdığımız milyonlarca mucize gerçekleşir. Birini seçin ve aslında ne kadar harika bir şey olduğunu tecrübe edin. 30 saniye boyunca kendinizi böyle hissetmeye kaptırın. Pencerenizin dışındaki ağacın uzunluğundaki ve zarafetindeki güzelliği fark edin. Bir kuşun uçuşunu izleyin ve özgürlüğüne hayran kalın. Süpermarkette gezerken sizin için bir araya getirilmiş yiyeceklerin bolluğuna şaşırın. Sıradanlıkların içinde saklı olan olağanüstülüklere dikkat ettikçe farkındalığınızı arttıracaksınız.

6. Beklenmeyen bir şekilde, bunu beklemeyen birine sevginizi ifade edin.

Birine telefonla veya mesajla onu sevdiğinizi söyleyin. Liseden eski bir arkadaşınıza onu düşündüğünüzü ve onun değerini bildiğinizi yazın. Hayatınızda muhtemelen 365 insan vardır, her gün başka birine ulaşın. Bir not bırakın. Çiçek alın. Normalde yapmayacağınız veya söylemeyeceğiniz şeyleri yapın. Yaratıcı olun!

7. Tam bir dakika boyunca ne yapıyorsanız bırakın. Bugüne ve hayatınıza, size verilen bu güzel hediyelere, gerçek anlamda minnettar olun.

Geri kalan her şeyi unutsanız bile bunu yapmanızı tavsiye ederim. Ben bunu sabah ilk iş olarak yapmaktan büyük keyif alıyorum. Her gün “Bugün hayattayım!” Diye haykırıyorum. Bu sayede önümdeki gün içinde beni ne kadar çok iş, ne kadar zorluk bekliyor olursa olsun en önemli gerçeğe daha günün başında dönmüş oluyorum; her şeye bakış açım bu yönde oluyor.

Yazar: Dr. Barbara De Angelis Çevirmen: Kübra Ece Türk / Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2018 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Paylaş

LinkedIn
Pinterest
Başa Dön