Duygusal İyileşme İçin İnzivaya Çekilmeniz Gerektiğini Gösteren 5 İşaret

Perşembe, 03 Ekim 2019. Kategori Arınma, Ego, Koşulsuz Sevgi, Meditasyon

Duygusal İyileşme İçin İnzivaya Çekilmeniz Gerektiğini Gösteren 5 İşaret

Duygularımız refahımızı önemli ölçüde etkiler ve günlük hayatın önemli parçalarıdır. En sağlıklı yiyecekleri tüketip, egzersiz ve meditasyon yapabilirsiniz; fakat kalbinizde bir ağırlık olduğunda bir şeylerin yolunda gitmediğini hissedersiniz.

Gerçek sağlık ancak zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz uyum ve denge içinde arzuladığınız yaşamı yaratmak uğruna çalıştığında tecrübe edilebilir. Herhangi bir duygusal rahatsızlık yaşandığında, bu yaşamınızın her alanına nüfuz edebilir.

Yaşam zorluklarla yüklüdür, direnciniz yüksektir ve elbet üstesinden bir şekilde gelirsiniz. Belki de duygusal ağırlıklarınızı o kadar uzun süredir taşıyorsunuz ki onlar olmadan hayatınızın nasıl olduğunu hatırlamıyorsunuz bile. Duygusal sıkıntı içinde olduğunuzda, bunları tek yaşayan sizsiniz ve bu yolda yalnız yürümek zorundasınız gibi hissedebilirsiniz. Bu kesinlikle doğru değil. Size bu konuda yardımcı olabilecek uygun destek yollarından biri de bir duygusal inzivaya katılmaktır.

Duygusal bir inziva, sizi geride tutan duygularınızı işlemek ve serbest bırakmak için ihtiyacınız olan alanı size tanıyabilir. Bazen bir durumu berrak görebilmek için kendinizi ondan tamamen uzaklaştırmanız gerekir. Fizikçi Albert Einstein, “delilik aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar beklemektir” demiştir. Hayatı değişikliği hayal ederek fakat bunu gerçekleştirmek adına farklı hiçbir şey yapmadan yaşamak kolaydır.

Duygusal iyileşme inzivaları bize rehberlik eder ve kendimizi keşfetme şansı sunar. İnzivaya katılmanız durumunda yeni iç görüler ve bakış açıları kazanma potansiyeli paha biçilemezdir ve sizi hak ettiğiniz hayatı yaşamaktan geri tutan duygusal engellerin nerelerde olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Herkesin faydalanabileceği bir şey vardır ve asıl mevzu sadece ilk adımı atmaktır. Duygusal inzivaların size iyi gelebileceğini gösteren birkaç işaret aşağıdaki gibidir.

1. Bir Şeyin Değişmesi Gerekiyor

Değişikliğe ihtiyacınız olduğunuzu hissedersiniz. Bu değişikliğin henüz ne olduğunu bilmeyebilirsiniz; karnınızın derininde bir his veya göğsünüzde bir çırpınma olarak başlayabilir. Bu his değişiklik ihtimallerini düşünüp kafanızda canlandırmaya başladıkça düşüncelerinizi ele geçirir. Ne istediğinizi anlamaya çalışıp zihninizi ve aklınızı tararken kafa karıştırıcı ve belirsiz hissettirebilir.

Öte yandan, değişikliğin ne olması gerektiği apaçık da olabilir – yeni bir iş, mevcut bir ilişkiyi sonlandırmak, sınırlar koymak veya taşınmak gibi. Bu durumda, korkunun baskın çıkıp verdiğiniz veya verme aşamasında olduğunuz bir kararı hatta kendinizi sorgulamanıza sebep olması da normaldir.

Bazıları için değişim kolayken, bazıları için o kadar değildir. Özellikle büyük dönüşümler ve zor tartışmalar gerektirdiğinde değişim korkutucu olabilir. Bununla beraber, değişime olan ihtiyaç gözardı edilirse, bu kendini fiziksel ve duygusal rahatsızlıklar olarak dışa vuracaktır. Duygusal bir inziva programına katılmanın artısı, özellikle değişim yaklaştığında açıklık kazanma ve ilerleme gücünüzü bulabilme olanağıdır.

2. Yorgun, Sıkıcı ve Bunalımda Hissetmek

Hayat canlıdır. Hiçbir an bir başkasıyla aynı değildir. Sürekli bir akış içinde olmak her şeyin doğasında vardır. Hayatınızda zinde ve mutlu hissettiğiniz zamanları düşünün. O zamanlarda hayat sizin serpileceğiniz şekilde akıyordu ve en önemlisi tam istediğiniz gibi hissettiriyordu.

İnsan karmaşık bir varlıktır; nitekim serpilmenin karşıtı olan sıkıcılık, uyuşukluk, karanlık veya depresyon belirtileri hislerini yaşama yeteneğiniz de vardır. Depresyona sebep olan birçok neden bulunur ve şunlarla ilişkilendirilebilir:

Madde bağımlılığı
Çocukluk travmaları
Kişisel problemler
İş kaybı
Fiziksel hastalık
Akli hastalık

Bütün bunların ortak noktası vücut ve zihnin dengeyi koruma kabiliyeti elinden alınmış olmasıdır. Bu meydana geldiğinde, içsel bir dengesizlik veya uyumsuzluk hissedip aşağıdaki depresyon semptomlarını yaşamaya başlayabilirsiniz:

İştahta değişim
Enerji kaybı
İlgi ve haz eksikliği
Üzgün, boşlukta ve umutsuz hissetmek
Uyku bozukluğu

Depresyon iş görme ve günlük aktivitelere katılma yeteneğinizi derinden etkiler, dolayısıyla üstesinden gelmek için nereden başlayacağınızı bilmeyi zorlaştırıp bunaltıcı hale getirir. Yapabileceğiniz en önemli (ve en zor) şey yardım isteyerek başlamaktır. Bir destek sistemi kurmak çok önemlidir. Desteğiniz yoksa arayıp bulmalısınız. Bir duygusal inziva iyileşmek için ihtiyacınız olan desteği ve karanlığı üzerinizden atmak için gereken araçları size sağlayabilir.

3. Travmatik Bir Durumdan Sonra İyileşmek

Hayat zorluklarla doludur, fakat travma yaşandığında sonuçları hayatı muazzam değişikliklere uğratabilir. Travmanın uzun soluklu sağlığa zararlı etkilerini önlemek için travmatik durumun iyileşme sürecinde bulunacak şifalanma yolları azami özenle ele alınmalıdır. Ne yaşadığınıza bağlı olarak dün, yıllar önce veya nesiller önce yaşanan bir şeyi şifalandırmanız gerekebilir.

Herkesin stresle baş etme yolu farklıdır, bu konuda genelde ebeveynlerimizi veya büyürken bizi etkileyen insanları örnek alırız. Eğer bir kaybınız olduysa kendinize yas tutmak için zaman vermeniz iyileşme süreciniz için önemlidir, travmanızın sebep olduğu kaotik hislerle yüzleşmelisiniz ve bunu yapmanın en iyi yolu bir profesyonelin rehberliğiyle olabilir.

İyileşirken kendinizle (zihin, vücut, ve ruh olarak her yönünüzle) ilgilenmelisiniz. Bir sandalyenin ayaklarını düşünün, biri dengesini kaybedince diğerleri de etkilenir. Duygusal iyileşme inzivaları gibi programlar benliğinizin her yönünün farkına varıp sizi nazikçe huzura ve duygusal şifaya yönlendirebilir.

4. Sürekli Bunalmış ve Kaygılı Hissetmek

Hayatın temposu size aşırı gelip, dinginlik ve denge bulmanızı zorlaştırabilir. Kendinizi dünyanın karmaşasından soyutlayamayabilir, arzu ve isteklerinizin farkında bile olmayabilirsiniz.

Bu kadar çok insanın bunalmış ve kaygılı hissetmesi çok doğaldır. Hayata huzurlu, dürüst ve gerçekçi bir yerden karşılık vermek yerine sadece tepki vermekle yetiniyorsanız, doğanızda olan da cevap mekanizmanızı beslemenizin zamanı gelmiş olabilir. Belki de bu kim olduğunuzu ve tatmin edici bir hayat yaşamak için neye ihtiyaç duyduğunuzu tekrardan keşfetmenizi gerektirebilir. Etrafınızdaki dünyayı değiştiremezsiniz, fakat ona baktığınızı ve nasıl cevap verdiğinizi değiştirebilirsiniz.

Duygusal bir inzivaya çekildiğinizde kendinizle yeni bir ilişki filizlendirirsiniz. Bu şekilde en çok ihtiyacınız olduğu zamanlarda kendinizle bağlanıp hakettiğiniz hayatı yaşamak için tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bulabilirsiniz.

5. Korku Yolu Kapatıyor

Korku, tehlikeden korunmak için güvenebileceğimiz bir gerekliliktir. Bununla beraber, hayatı tam anlamıyla yaşamanızı engellediğini fark ettiğinizde, korkularınızı anlamak ve aşmak için harekete geçmelisiniz. Korkuları aşmanın tek yolu onları fark etmek ve kucaklamaktır, ki bu bir hayli cesaret ve inanç gerektirir. Ama bu mümkün!

Korkunun yan etkilerinden biri negatife odaklanmaktır, ve bu vahşi bir kaplandan kaçmanız durumunda işinize yarar, fakat hayallerinizin peşinden giderken destekten çok köstek olur. Zihnimizde takılıp kalan birçok anın köklerinde korku vardır ve şunlara odaklanabilir:

Reddedilme
Değişim
Yeni tecrübeler
Başarısızlık
Yargı
Yalnız olmak
Kontrolü kaybetmek

Duygusal inzivaların başka bir artısı da korkularınızı tanımayı ve onların kalıplarını, dolayısıyla bunların sonuçlarını hayatı baskılayan hareketlerin yerine hayatı zenginleştiren hareketleri başlatmasını öğrenmektir.

Unutmayın, bunlar sadece herkesin inzivadan yararlanabileceğini gösteren birkaç işaret. Kış mevsimi derin düşünce zamanıdır. Bu zamanı içe dönüp şifa tohumlarını ekmek için gereken enerjiyi toplayarak geçirin. Hayatınızda nelerin işlediğini ve işlemediğini fark edip iyi değişimlere ev sahibi olmaya teslim olun. Sizinle aynı yolda yürüyen insanlarla paylaşım yapıp iletişim kurmayı deneyin. Eğer doğru hissettiriyorsa bir duygusal inzivaya katılmayı düşünün. Neşe ve huzurla dolu bir hayat yaşamak için yolculuğunuzda atmanız gereken bir sonraki adım belki de tam da budur.

Yazar: Rachelle Williams Çevirmen: Kübra Ece Türk / Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2018 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Paylaş

LinkedIn
Pinterest
Başa Dön