Blog

Belirsiz Zamanlarda Huzuru Korumak

Belirsiz Zamanlarda Huzuru Korumak
Blog

Belirsiz Zamanlarda Huzuru Korumak

Tüm hayatımız boyunca etrafımızdaki dış etkenler değişiklik gösterecektir. İlişkilerimiz, işimiz, yaşam şartlarımız, sağlığımız kaçınılmaz şekilde bizim kontrolümüz dışında oluşan koşullarla şekillenecektir. Bu belirsiz zamanlarda hayatın sizi zorladığını ve bunalttığını hissettirdiği dönemlerden geçeceksiniz. Fakat etkili ve sakin bir benlik duygusu geliştirirseniz bu iniş çıkışlı dönemlerinde gezinip sonra kaçınılmaz olarak huzura geri dönebilirsiniz.

Merkezinizle derin bir bağlantı kurduğunuz zaman, huzur sizin için varsayılan olur. Böylece hayat sizin karşınıza ne çıkarırsa çıkarsın, deneyimlediğiniz duygu ne olursa olsun her zaman geri dönebileceğiniz bir sakin alanınız olacaktır. Öyleyse dış koşullar belirsiz olmadığı zaman nasıl merkezinizde kalabilirsiniz? Gün içerisinde bir dizi uygulama ile huzurunuzu beslerseniz bu durum hızlı ve kolay bir şekilde somutlaşacaktır. Tabi ki huzura ulaşmanın zor olduğu zamanlar olacak ama bilinçli bir şekilde iç dünyamızla bağlantı kurarsak geçeceğine güvenip bu duygusal dalgalanmaları idare etmeyi öğrenebiliriz. Dış etkenler ne olursa olsun kendi merkezinde kalmanın ve huzurlu hissetmenin yollarını yazımızın devamında sizler için derledik.

Belirsiz Zamanlarda Huzurunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?
1. Rutinde Kararlılık Bulun

Ayurveda’da Dinacharya, günlük rutin için Sanskritçe bir terimdir. Ayurveda geleneğinde günlük bir rutine sahip olmak büyük saygı görür ve optimal sağlık ve beslenmeyi destekler. Rutin aynı zamanda inanılmaz derecede temeldir ve belirsizlik içinde huzurumuzu destekler. Kendinizle bağlantı kurmanızı ve iyi hissetmenizi sağlayacak bir uygulama veya ritüeller ile küçük adımlarla başlayın ve her gün aynısını yapın. Eğer yönetebilirseniz çay içmek, açık havada yürümek veya günlük tutmak gibi sizi iyi hissettiren bir veya iki uygulamadan oluşan sabah veya akşam rutini oluşturun. Sağlam bir rutin oluşturmak kendimizi kararlı ve desteklenmiş hissetmemizi sağlar. Böylece günlerimize dış etkenler değişse bile bize etkili şekilde yardımcı olacak bir yapı ekler.

2. Vücudunuzla Bağlantı Kurun

Vücudumuz doğuştan gelen derin bir bilgeliğe sahiptir ve sezgilerimizin evidir. Birçoğumuz bedenlerimizden çok kafalarımızın içinde vakit geçiriyoruz. Hissetmek ve anda var olmak yerine düşünmeye zaman ayırıyoruz. Bedenlerimizle bilinçli şekilde bağlantı kurarsak yaşamımızda zihinsel huzur ve netlik yaratabiliriz. Zihinsel konuşmadan daha fazla bedensel doyuma odaklanıp vücudunuzla bağlantı kurmak sizi anda hissettirecek herhangi bir yolla yapılabilir. Bilinçli hareket bedenle bağlantı kurmanın güçlü yoludur.

Açık havada yavaş yapılan yürüyüşler, hafif yoga, pilates, qigong bedensel formumuzu beslenmek ve onunla bağlantı kurmak için güzel seçeneklerdir. Nefes aynı zamanda bağlantı kurmanın en mükemmel yoludur. Nefes üzerine meditasyon zihnimizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Abhyanga veya Ayurvedik sıcak yağ masajı, zihni yatıştırmaya ve farkındalığımızı bedendeki duyulara yönlendirmeye yardımcı olabilir. Susam yağını ısıtın ve vücudunuza ayaklarınızdan başlayıp yukarı doğru yaklaşık 15 dakika boyunca aşağı doğru hareketlerle masaj yaparak sürün. Masajın vücudunuzda yarattıklarını hissedin.

3. Sessizlikte Zaman Geçirin

Dış etkenler değiştiği zaman hayat gürültülü ve bunaltısı gelebilir. Dış dünyanın gürültüsünü ortadan kaldırmak ve sessizce geride durmak sezgilerimize ve bilincimize etkili şekilde bağlanmamızı sağlar. Kendinize rahatlayabileceğiniz, nefes alabileceğiniz ve bağlantı kurabileceğiniz günlük sessizlik anları yaratın. Bu sessizlik, yapısal meditasyon uygulaması, doğada zaman geçirme veya daha güçlü bir rehberlik için dua ve evrenle iletişim olabilir. Oturabileceğiniz ve her şeyin zihninizi ve bedeninizi sakinleştirmesine izin verebileceğiniz bir zaman ve yer bulun.

4. Kutsal Bir Alan Yaratın

Fiziksel alanımız huzurumuz ve iyileşmemiz için bir etken olabilir veya zihnimiz ve bedenimizde daha fazla kaosa neden olabilir. Dağınıklık, kargaşa ve kaos biz farkına varmadan zihnimizde ve bedenimizde huzursuzluk yaratabilir. Belirsiz zamanlarda bizi rahat ve güvende hissettiren bir alana çekilmek ve onun varlığını hissetmek oldukça önemlidir. Size ait alanı daha kutsal hissetmeye odaklanın. Bu alan bütün eviniz veya sadece bir oda bile olabilir. Dağınıklığı ortadan kaldırın, temizleyin, çiçek ve bitkilerle belirlediğiniz alanı görsel olarak çekici hale getirin. Size hoş gelen güzel kokulu mumları hazırlayıp sıcak bir ortam yaratın. Yaşadığınız değişimler sırasında yarattığınız alanı sizin için güvenli hissettirecek adımlar atın.

İçimizde her zaman içimize akan sevgi ve huzur var. Bunlar sadece onlara erişebilmeyi ve zihni temizlemeyi sağlar. Kendimize alan yaratmak, günlük rutin alışkanlıklar oluşturmak, kendi merkezimizle bağlantı kurmak dış etkenlerden daha az etkilenmemize ve huzurumuzu korumamıza yardımcı olur.

Yazar:Gabrielle Marchese Çeviri: Gizem Gültakan Düzenleme: Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2022 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Merhaba 👋