Blog

Zor Durumlarda Şefkat Göstermenin Yolu

Zor Durumlarda Şefkat Göstermenin Yolu
Blog

Zor Durumlarda Şefkat Göstermenin Yolu

Sizi hayal kırıklığına uğratan, sizinle hiçbir ortak yanı olmayan veya çevreye zarar veren insanlara şefkat göstermenin yolu var mı? İşte zor durumlarda şefkat göstermenin 4 yöntemi:

Peki, şefkat nasıl bir şeydir? Bu, sıkıntılarla yüzleşirken sormamız gereken önemli bir sorudur.

İlk önce küresel bir pandemi dünyayı tamamen altüst etti ve dünya liderlerinden karışık mesajlar aldık. Belirsizlik ve korkunun hâkim olduğu bu süreçte bazı ülkelerde ırkçılığa dair haberler almaya başladık. Gerilim yükselmiş moraller düşmüşken bir de George Floyd vakasıyla karşı karşıya kaldık.

Floyd’un vefatı, Amerika’daki bariz ırkçılıktan mustarip siyahiler ve diğer azınlık gruplarını eylem yapmaya sürükledi. Bu protestoların bazıları barışçıl çizgisini korusa da bazıları fiziksel şiddeti körükledi.

ABD’de insanlar taraf tutuyor ve duruşlarından en ufak taviz vermiyorlar. Sosyal medya platformları nefret içeren suçlayıcı ithamları yayıyor; ama kimse birbirini dinlemiyor gibi görünüyor. Tüm bunlar olurken şefkat, kendisine anca arka koltukta yer bulabiliyor.

Dünyada olanlara duyarsız kalmak için kafanızı kuma gömebilir ya da dikkatinizi başka şeylere verebilirsiniz. Yine de olan bitenle başa çıkmanın daha iyi bir yolu var. Kendinizi geri çekmek yerine kendinize ve başkalarına karşı şefkat geliştirebilirsiniz. Birbirimize göstereceğimiz şefkatin güçlü bir yol olduğunu düşünüyorum. Fakat bu o kadar kolay değil.

“Başkaları” İçin Şefkat Nasıl Geliştirilir?

Araştırmalar, başkalarına şefkat gösterdiğinizde bunun size de yaradığını göstermektedir. Kulağa mantıklı geliyor, değil mi? Şefkat göstermek iyi hissettirir. Sağlığınıza iyi gelir, iyi olma haliniz artar ve ilişkileriniz daha da gelişir. Nihayetinde şefkat, herkes için kazan-kazan durumu yaratır.

Peki, sizin değerlerinizle uyuşmayan eylemler ve davranışlar sergileyen insanlara nasıl şefkat gösterebilirsiniz? İşte deneyebileceğiniz bazı teknikler:

1. Kişiyi Davranıştan Ayırın

Stanford’un Şefkat Geliştirme Eğitim Kursu, katılımcıları insanların doğal olarak şefkatli olduklarını ve zarar verici davranışların kişinin yaşadığı geçmişte yaşadığı sıkıntıların bir sonucu olduğunu belirtiyorlar. Çünkü “kötü” olan kimse yoktur.

Kendinizi insanları eylemleri yüzünden yargılarken bulursanız bunu aklınızda tutun. Hakaretler yağdırmak yerine onların da birer insan olduğunu hatırlayacak zamanı kendinize tanıyın. Yaşamları boyunca neler yaşamış olabilirler? Bardağın taşma noktasını görmüş olabilirler mi? Bu şekilde davrandıklarında nasıl hissediyorlardır? Huzurlular mıdır? Değillerse, neden?

Şefkatiniz insanların başkalarına zarar vermelerini haklı çıkarmaz; ancak her bireyi merhameti hak eden bir insan olarak görmenizi sağlar. İnsanlara şefkat, eylemlerine merak duygusunu geliştirerek onları farklı bir perspektiften görebilirsiniz.

2. Ortak Noktalarınızı Keşfedin

Eylemleri değerlerinizle uyuşmayan insanları gördüğünüzde şefkat göstermek aklınıza en son gelen şey olabilir. Değerlerinize meydan okuyan birine şefkat duymayı düşünseniz bile bunu yaparken zorlanabilirsiniz. Zihniniz farkında olmadan o kişiyi insanlıktan çıkarıyor olabilir. Başka bir deyişle, o kişiyi insan olarak görmüyorsunuz.

Araştırmalar, ortak bir noktanızın olduğu biriyle empati kurmanın daha kolay olduğunu göstermektedir. Bu, kişiyi insan olarak görmenize yardımcı olur. Eğer biriyle ortak bir noktanız yoksa zihniniz aslında o kişiyi insan yerine bir nesne olarak görebilir.

Tamamen farklı yaşamlara ve farklı değerlere sahip olduğunuzun ayan beyan ortada olduğu biriyle nasıl ortaklıklar oluşturabilirsiniz?

Princeton’da yapılan bir çalışma, birini insanlaştırmanın zekice bir yolunu keşfetti. Araştırmacılara göre katılımcılar, sevdikleri bir yiyeceğin keyfini çıkaran birini hayal ettiklerinde onunla daha kolay bağ kurabiliyor ve onu insan olarak görebiliyorlardı.

Ben de sizi hayatınızda gerginlik veya hayal kırıklığı yaratan birine karşı bunu denemeye davet ediyorum. Çok sevmediğiniz politik figürünüzle veya değerleri sizinkiyle uyuşmayan biriyle sevdiğiniz bir yiyeceği onunla paylaştığınızı hayal edin. Sonra o kişiye bakışınızın değişip değişmediğine gözlemleyin.

3. Sevgi ve Şefkat Üzerine Meditasyonu Yapın

Meditasyonu beyin eğitimi olarak düşünün. Olimpik bir sporcunun performansını artırmak için görselleştirme tekniklerini kullanabilmesi gibi siz de empati genişliğinizi artırmak için meditasyon yapabilirsiniz. Sabrınızı test eden insanlara şefkat gösterdiğinizi gözünüzde canlandırarak tüm insanları şefkate layık bireyler olarak görme olasılığınız daha da yükselebilir.

Peki, bu yöntem işe yarıyor mu? Görünüşe göre öyle! Araştırmalar bu uygulamanın, yabancı etnik gruplar veya evsizler gibi bazı damgalanmış gruplara karşı örtük veya bilinçsiz önyargıyı azaltabileceğini göstermektedir.

4. Kendinizi Unutmayın

Daha önce de belirttiğim gibi, şefkat göstermek kolay değildir. Şefkat kasınızı belirli insanlar için çalıştırırken zorlanabilirsiniz ve bu tamamen normaldir. Kendinize bu noktada yüklenmeyin ve şefkatli niyetleriniz için kendinizi tebrik edin.

Şu anda hissettiğiniz belirsizlik, acı, üzüntü, korku ve endişe duygularınız sevginizi ve ilginizi hak ediyor. Sık sık kendi acılarımızla ilgilenmeyi unuturuz. Bu yüzden kendinizi şefkat çemberinize dahil ettiğinizden emin olun. Öz-şefkati hakkında bilgi ve pratik etmek istiyorsanız diğer Öz-Şefkat makalemize göz atabilirsiniz.

Kendinize şefkat duyduğunuzda, başkalarına şefkat göstermeyi çok daha kolay bulacaksınız. Tıpkı sizin gibi herkes huzurlu ve doyurucu bir yaşam sürmek istiyor. Bunun herkesin doğal bir hakkı olduğunu hatırlayalım. Sizin gibi her insan güvende olmayı ve sevildiğini hissetmek ister; ancak bazen hata yapabilir.

Bu dünya üzerindeki herkes şefkati hak eder. Sizde de dâhil!

Yazar: Sara Schaerer Çeviri: Selçuk Can Düzenleme: Birlikbilinci

TELİF HAKKI©2020 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Merhaba 👋