Blog

Yüksek Enerjilere Ulaşmanın 7 Adımı

Yüksek Enerjilere Ulaşmanın 7 Adımı
Blog

Yüksek Enerjilere Ulaşmanın 7 Adımı

İş ve finanstan, ilişkilere ve hobilerinize kadar hayatınızın her alanı enerjinizle bağlantılıdır. Yüksek enerji önemli odak alanlarını desteklemek için gerekli yakıtı sağlar, düşük olan enerji ise yerine getirilmemiş potansiyele sebep olur.

Aşağıdaki uygulamalar enerjiyi arttıran kanıtlanmış yöntemlerdir. Düzenli olarak uygulandığında bu rutinler sadece enerjiyi arttırmakla kalmaz hücresel yaşlanmayı yavaşlatır, nöroprotektif faydalar sağlar ve mitokondrinizi yeniden şarj eder. İnsanüstü enerjilere ulaşmanın 7 adımına hazır mısınız?

1.Parlak Sabah Işığında 20 Dakika Zaman Geçirin

Yüksek enerjiye ulaşmanın yolu

Birçok insan geceleri mavi ışığın uykuya etkilerinin farkında olsa da, çoğu insan parlak sabah ışığının önemini duymamıştır. Araştırmalar uyandıktan sonra yarım saat içinde parlak ışığa maruz kalmanın gece uykuya dalmak için gereken süreyi azaltabileceğini ve enerji üretimine önemli katkıda bulunan uyku kalitesini artırabileceğini göstermektedir. Ek olarak, parlak sabah ışığının kadınlarda vücut yağını ve iştahı azalttığını göstermektedir.
Sabah ışığının faydalarından yararlanmak için uyandıktan yarım saat sonra yürüyüşe çıkın, meditasyon yapın veya açık havada kahvaltı yapın. Hava açık havada aktiviteye izin vermiyorsa, parlak bir ışık terapisi cihazı kullanın. En az 20 dakika ışığa maruz kalmayı hedefleyin.

2.Her Saat 3 Dakika Egzersiz Yapın

Utah Tıp Fakültesi’ndeki araştırmaya göre gün boyunca her saat üç dakika hafif ila orta şiddette egzersiz yapmanın öznel enerjiyi önemli ölçüde artırdığını ve herhangi bir nedenden ölüm ihtimalini yüzde 33 azalttığını buldu. Günde 16 saat uyanıksanız ve her saat üç dakika hareket ederseniz bu günlük 48 dakika eder. Bunu haftada yedi gün ile çarptığınızda her hafta beş buçuk saatten fazla egzersiz yapmış olduğunuzu görürsünüz. Bu süre enerjiyi arttırmanın yanı sıra gün boyunca hareketi, üretkenliği, odaklanmayı, yaratıcılığı ve pozitif ruh halini arttırır.

Bu egzersiz hareketleri, kalbiniz için fayda sağlayacak yürüyüş, esneme, şınav gibi hareketlerden herhangi birisi olabilir. Ofis ortamında merdiven çıkmayı, direnç bantları kullanmayı veya masada şınav çekmeyi deneyebilirsiniz.

3. Tutarlı Bir Uyku / Uyanıklık Programı Sürdürün

Tutarlı bir uyku programı vücudun iç düzenini korur. Hormonlar, enerji, kalp atış hızı, kan basıncı ve kardiyovasküler sağlık vücudun iç düzenine bağlı olduğundan, küçük değişiklikler bile sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Araştırmalar, tutarlı bir uyku / uyanıklık programının kaliteli dinlenmeyi artırabileceğini, yaşlılar arasında vücut kompozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.
Cleveland Clinic’in Uyku Bozuklukları Merkezi’ndeki doktor olan Dr. Cinthya Peña Orbea’ya göre, yeterli dinlenmeyi sağlayan uyku ile uyanma zamanını ayarlamak ve bunları haftada 1 saatten fazla değiştirmemeye çalışmak önemlidir. Ayurveda’nın eski bilimi, uyku saatinizin akşam 10 ile sabah 6 arasında olmasını önerir.

4. Daha Fazla Bitki ve Daha Az işlenmiş Gıda Tüketin

Yüksek enerjiye ulaşmanın yolu

Tükettiğiniz besinler sağlığınızın yanı sıra enerjinize doğrudan etki eder. Vücudunuza bitkisel besin açısından zengin, lifli bitki gıdaları ile kaliteli yakıt sağlamak hayati önem taşır. Bir pakette gelen hemen her şey, hatta sağlıklı, doğal ve organik etiketleri bulunanlar bile işlenmiştir. İşlenmiş gıdalar hızlı bir enerji patlaması sağlar aynı zamanda kan şekerini artırma ve enerjiyi tüketme ile ünlüdürler. Aç hissettiğinizde, doğanın fast food’ları olan fındık, tohum, yulaf, meyve ve sebzeleri tüketin.

5. Atıştırmalıkları Atla

Geleneksel diyet önerileri, sık sık küçük öğünler yemenin sabit kan şekeri seviyelerini koruduğunu göstermektedir. Bununla birlikte Ayurvedik bilgelik, sıklıkla yemek yemenin vücudun insülin tepkisini duyarsızlaştırdığını ve nihayetinde daha az stabil kan şekerini sağladığını öne sürüyor ve modern bilim bunu doğruluyor. Öğünler arasında oruç tutmak ise vücudun yeni bir sindirim sürecine başlamadan önce son öğünü tamamen sindirmesini sağlıyor.

Ayurveda’da, yemekten sonraki saatler, vücudun ağır ve dolgun hissettiği Kapha aşaması olarak bilinir. Bunu sindirim sürecinde yiyeceklerin enerjiye dönüştürdüğü Pitta dönemi izler. Son aşama ise sindirimin tamamlandığını gösteren bir hafiflik hissinin geri geldiği Vata aşamasıdır. Her yemek yediğinizde tüm sindirim sürecinin gerçekleşmesi için 4-5 saat zamana izin vermek önemlidir. Sabit enerjiyi korumak için üç öğün dengeli yiyin ve aralarında bitki çayı yudumlamanın tadını çıkarın.

6. Bağırsak Mikrobiyomunuzu İyileştirin

Bağırsak olarak bilinen enterik sinir sistemi, enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Bağırsak sadece gıdalardan hayati besinleri ayırmakla kalmaz, aynı zamanda serotonin gibi önemli ruh hali ve enerji düzenleyicileri üretir. Bununla beraber kötü beslenme, stres, alkol, kapalı ortamlar, ağır metallere ya da patojenlere maruz kalma, bağırsak mikrobiyomunda dengesizlikler yaratabilir.

Bağırsakta ki dengeyi sağlamak için kimchi veya çiğ hindistancevizi yoğurdu gibi probiyotik açıdan zengin fermente gıdaları tercih edin, somon ve chia tohumları gibi omega-3 gıdalarının tadını çıkarın. Bitki lifini artırın ve günlük stres yönetimi stratejilerini uygulayın. Ek olarak, sindirim enzimleri, L-glutamin, probiyotikler, kolajen veya kurkumin gibi takviyeleri kullanmak yararlı olacaktır.

7. Hormetik Eğitimi Bütünleştirin

Enerjinin ve gençliğin düşmanı yaşlılık değil, rahatlıktır. İklim kontrollü ortamlar, hazır yiyecekler ve yerleşik yaşam tarzları vücudun daha güçlü, daha becerikli ya da daha uyumlu hale gelmesini gerektirmeyen koşullar yarattı. Hormetik eğitim, adaptif tepkileri başlatan ve sonucunda gücü ve enerjiyi artıran düşük doz fiziksel stresörleri ortaya çıkarır. Egzersiz buna bir örnektir, ancak ek olarak başkaları da vardır. Bunlar ısı, kriyoterapi, kalori kısıtlaması ve aralıklı hipoksi. “Seni öldürmeyen şey güçlendirir” eski atasözü bu durumda doğru olduğunu bize kanıtlamaktadır.

Hormetik eğitimi bütünleştirmek vücudunuzu makul sınırlar içinde zorlar. Örneğin, dışarısı soğuk olduğunda ceketsiz yürüyüşe çıkmayı deneyin. Garajınızı temizlemek için sıcak bir gün seçin. Bir arkadaşınızla nefes tutma yarışması yapın. Vücut yeni engellerle karşılaştıkça bir dahaki sefere daha iyi meydan okuyabilmek için adapte olur ve daha becerikli hale gelir. Sonuç, sağlık ve enerjinin artması ve uzun bir yaşamdır.

İnsanüstü enerjiyi yetiştirmek için konfor alanınızdan çıkıp doğaya, harekete, ışığa ve rutine adım atarsanız, derin ve harika şeyler başarmak için kullanabileceğiniz süper kahraman enerji rozetinizi kazanırsınız.

Yazar:Erin Easterly Çeviri: Gizem Gültakan Düzenleme: Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2022 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Whatsapp Destek Hattı