Uyanış

Uyanış
Belgesel

Uyanış

Yönetmen: Paola Di Florio, Lisa Leeman, Peter Rader
Oyuncular: Ravi Shankar, Krishna Das, George Harrison, Deepak Chopra, Sri Daya Mata
Konusu: UYANIŞ: Yogananda’nın Hayatı, 1920’li yıllarda yoga ve meditasyonu Batı’ya getiren Hintli Swami hakkında alışılmışın dışında bir biyografidir. Paramahansa Yogananda, dünya çapında milyonlarca baskısı satılmış olan ve günümüzde arayış içinde olanların, filozofların, yoga meraklılarının başvurduğu “Bir Yogi’nin Otobiyografisi” adlı ruhani bir klasik eserin de yazarıdır. (Steve Jobs’ın IPad’inde yer alan tek kitap buydu.) Aydınlanma yolunda kendi kişisel arayışını ve bu yolda vermiş olduğu mücadeleyi paylaşan Yogananda çok eski Hint öğretilerini modern dünyadaki okuyuculara ulaştırmış ve bugün yoga yapmakta olan milyonlarca insana ilham kaynağı olarak birçok takipçiye sahip olmuştur. Film, dünya çapında 30 ülkenin katılımıyla üç yıldan fazla bir zamanda yapılmıştır. Belgesel film, modern ve eski, doğu ve batı yoga dünyasını incelemektedir. Ayrıca, günümüzde milyonların neden kendi içlerine döndüğünü ve kendini gerçekleştirme çabası içerisinde maddesel dünyanın kısıtlamalarına neden karşı çıktığını araştırır.

Film, ruhun yolculuğunu harekete geçirerek, insan egosunu ve maddesel dünyanın yanılsamasını bastırmak suretiyle, görülmemiş âlemlerin içine doğru deneysel bir dalış yaratır.
UYANIŞ, sonuç olarak insanlığın kendi hikâyesi denebilir. Tüm varlıkların kendilerini çekilen acılardan sıyırıp, sürekli mutluluğu arama adına verdiği evrensel mücadelesidir.

 

Merhaba 👋