Blog

Gölge Tarafınla Barışmak

Gölge Tarafınla Barışmak
Blog

Gölge Tarafınla Barışmak

Profesyonel yaşam koçu ve eğitmen olarak benimle çalışan danışanlarımdan gelen ‘’Kendimle barışık olmayı nasıl başarabilirim?’’ sorusuyla sıkça karşılaşıyorum. Kendimizi sevme ve kabul etme konusunda yaşadığımız sorunlar toplumun kolektif ruh sağlığına olan etkisi çok fark edemesek te oldukça büyüktür.

Görünüşümüzü, zihnimizdeki veya bedenimizdeki yeteneklerimizi, zorlu diye adlandırdığımız kişilik özelliklerimizi, aile geçmişimizi, yetişme koşullarımızı, işlerimizi, banka hesabımızı ve ilişki durumumuzu kabul edemiyoruz. Çoğumuz asla yeterli olmadığımızı düşünüyoruz.

Bu sorunu nasıl iyileştirebiliriz? Cevabı basit. Kesinlikle kendini daha fazla sevmeyle. Kendini sevmenin zihin, beden ve ruh için sonsuz faydaları vardır. En önemli faydalarından biri, “gölge tarafımızın” şefkatle kabulünü kolaylaştırır. Güçlü ve zayıf yönlere, gölgeye ve ışığa yer veren benliğin bütünleşik bir görünüm kendimizle olan ilişkimizde ve dünya deneyimimizde son derece olumlu değişikliklere yol açar.

Senin Gölge Tarafın Nedir?

Gölge yanınla barışmak

Birinin “gölge tarafı”, reddedilen, bastırılan veya gizlenen taraftır. Bu, ruhumuzdaki ışığın, sevginin ve pozitifliğin bir çeşit karanlık karşılığıdır. Gölge tarafımız hepimizin taşıdığı öfkeyi, kırgınlığı, acıyı ve travmayı barındırmakla birlikte yaralarımız, sevmediğimiz ya da reddettiğimiz parçalarımız, görmek istemediğimiz parçalardır.

İnsanların gölge tarafları ne kadar kişisel gelişim yaptığına bağlı olarak kısmen bilinçsiz ve kısmen bilinçlidir. Fiziksel dünyada gölgeler ışığın geçmediği alanlardır. Bunun nedeni, gölge oluşturan nesnenin gelen ışığı engellemesidir. Bu durum psikolojik bir gölgeye benzer. Işık (sevgi) kendi zihniniz (korku) tarafından engellenir. Bu, beynin kendini acıdan korumak için yaptığı doğal bir eylemdir.

Baskı yoluyla kendini koruma, özellikle gençken biraz işe yarayabilir. Ancak yaşlandıkça, hayatın ve zihin karmaşıklıkları artar. Farklı yönlerimizi araştırmamak ve onlarla barışmamak (bütünleştirmemek) ciddi üzüntü ve sıkıntılara neden olabilir.

Bütünleştirmek Anahtardır

Kendi olumsuzluğumuzu (ve dünyanın kolektif olumsuzluğunu) yönetmeyi öğrenmek ruhsal gelişim sürecinin bir parçasıdır. Bu göreve yaklaşmanın faydalı yolu onu bir “tamamlama” olarak görmektir. Gölge tarafının, kabul edilmeyen özelliklerin değişmesi veya yaraların tamamen yok edilmesi gerekmez. Sadece genel olarak uyumlu bir benlik kavramına erişmeleri gerekir. Başka bir deyişle, bu yaşamda gölgenizi ruhunuzun kapsamlı ruhsal dokusunun bir parçası olarak görebilmeniz için onunla olan ilişkinizi geliştirmeniz gerekir.

Fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak büyüdükçe, hayatımızın daha zor yönlerinden kaçınmak yerine kabul etmek için gereken “iç kaynakları” geliştiririz.

En Önemli İç Kaynak Öz Sevgidir.

Diğer yararlı içsel kaynaklar, olumlu yönlerini görme yeteneği, umudu geliştirme yeteneği, sıkıntılı bir durumdan ders çıkarma ve bunun büyümeyi ne kadar kolaylaştırabileceğini anlama yeteneği, hatalarınızı affederek kabullenme yeteneği ve enerjinizi, duygularınızı sağlıklı yollarla (yoga, meditasyon, enerji çalışmaları, doğada zaman geçirme, yaratıcı uğraşlar, müzik, aromaterapi, egzersiz, şifalı otlar vb.) besleme yeteneği. Bu içsel kaynaklardan herhangi birini geliştirebilirseniz, doğru yolundasınız demektir.

Öz sevgiyi geliştirmek, kendinizi ve hayatınızı olduğu gibi kabul etmeyi seçmek, bir sebepten dolayı olanı kabullenmekle ilgilidir. Bu ruhsal gelişiminizdir.

Kendimizi sevmeyi öğrendiğimiz zaman gölge tarafını aydınlık taraf ile bütünleştirmek daha kolay olacaktır. Bunu yaparak ya da bunu yapmaya niyet ederek mücadelelerimizi sembolik olarak benimseriz ve itiraf ederiz, “Kendimin daha iyi bir versiyonu olmama yardım ettiğini biliyorum.”
Gölgemiz varlığımıza derinlik katar. Güç ve bilgeliğe götüren (ve yönlendiren) dersleri barındırır. Gölge, iyiliğin doğduğu yerdir. Tıpkı bir nilüferin çamurdan yükselmesi gibi, gerçek iç güzellik de çoğu zaman en karanlık alanlardan doğar.

Barışmaya Doğru Adımlar

golgenle barismak

Gölge tarafınızla barışmak için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 1. Hayatınızın ya da kendinizin zorlu yönlerini, ruhunuz için büyümeye neden olacak parçalar olarak görün.
 2. Bu olasılığın aklınıza süzülmesine izin verin ve eğer sizin için doğru şekilde yankılanırsa, gölgeyi ışığa entegre etmek için düşünmeye başlayın.
 3. Varlığınızın her yönüne yer açmak isteyeceksiniz. “Olumsuz” kısımları değerli olarak görmeyi seçerek onların enerjinizin, yaşamınızın ve titreşiminizin hoş karşılanan bir parçası olmasına izin verirsiniz.
 4. Zor yönlerinizi ve deneyimlerinizi kucaklayabildiğinizde, kendinize şefkat ve bir sevgi sunuyorsunuz.
 5. Bunu tekrar tekrar uyguladıktan sonra, kendiniz ve başkaları için sevgi ve kabul daha doğal hale gelir.
 6. Kendinizi sevmeden başkalarını sevmenin zor olduğunu fark edersiniz. Birinden veya biri hakkında bir şeyden hoşlanmıyorsanız muhtemelen onların gölgesini reddediyorsunuzdur. Bu şekilde kendi gölgeni de reddediyor olabilir misin?
 7. Gölgeyi kabul etmek, düşünce ve eylemde ışığa (ve sevgiye) doğru çaba göstermediğimiz anlamına gelmez. Başkasının gölgesine verdiğimiz tepkinin bizim için korku, öfke, tiksinme veya algıladığımıza benzer başka bir olumsuz duygu içerip içermediğini fark edebiliriz.
 8. Unutma, kim olduğun tam olarak olman gereken kişidir. O bedende, o deneyimlerle, o aileyle ve o hediyelerle.
 9. Eşzamanlı olarak sınırlarınız ve kör noktalarınız için empati geliştirirken, ruhunuz için benzersiz koşullarda mümkün olan en yüksek potansiyele ulaşmayı seçin. Kör noktalarınız bir çıkmaz sokak değildir. Bunlar, kendi kişisel mükemmellik deneyiminize giden yolda engebeli ve dolambaçlı yollardır.
 10. Özellikle tetiklendiğinde veya mücadele ederken aşağıdaki olumlamaları deneyebilirsiniz:
 • “Şu anda tam olarak olmam gereken kişiyim.”
 • “Olduğum şekilde seviliyor ve kabul ediliyorum.”
 • “Beni ben yapan her parçamı seviyorum.”
 • “Ben yeterli, değerli ve önemliyim.”
 • “Gölgem ruhumun büyümesi ve ilerlemesi için değerlidir.”
 • “Gölgem bir güç ve dönüşüm kaynağıdır.”
 • “Bütün duygularıma evet diyorum ve güveniyorum. İçimdeki sevgiyi gün geçtikçe büyütüyorum.”
 • “Kendime olan sevgimin her geçen gün artmasına izin veriyorum.”
 • “Kendi yaşam yolumu onurlandırıyorum.”

Yazar: Kayse Budd Çeviri: Gizem Gültakan Düzenleme: Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2022 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Whatsapp Destek Hattı