Blog

Gerçek Aşkı Mı Arıyorsun, Bu Yolda Önemli 5 Soru

Gerçek aşkı mı arıyorsun, bu yolda önemli 5 Soru
Blog

Gerçek Aşkı Mı Arıyorsun, Bu Yolda Önemli 5 Soru

Aşkın büyüsüne kapılmak, hayatınızı paylaşacağınız özel biriyle bir araya gelmek gerçekten harika bir duygu. Ancak, gerçek aşkı aramaya çıkmadan önce özümüze diğer bir ifade ile içimize doğru bir yolculuğa çıkmak gerekebilir. Bu yolculuk, bizi istediğimiz ilişkiye daha hazır ve bilinçli bir şekilde yönlendirebilir, daha kalıcı ve sağlıklı bir yol sunar.

Gerçek aşkı mı arıyorsun? İşte bu yolda 5 önemli soru:
1. Gerçekten Hazır mıyım?

Gerçek aşkı mı arıyorsun, bu yolda önemli 5 Soru

Aşkın kapısını aralamadan önce, içsel hazır oluşunuzu değerlendirmek önemlidir. Bu, sadece bir ilişkiyi beslemeye ve yaşamınızı paylaşmaya hazır olmakla ilgili değildir. Aynı zamanda, kendi başınıza dolu dolu bir yaşam sürmek ve bir ilişkiye ihtiyaç duymadan mutlu olmakla ilgilidir. Kendinizi bu şekilde hazır hissettiğinizde, hayatınızda mutlu bir ilişkiyi daha kolay şekillendirebilir/çekebilirsiniz.

Hazır olmak, şu anda hayatınızdan memnun olmanız demektir, amaçlı ve tutkulu bir şekilde yaşamak demektir, umutsuzluğa yer yoktur.. Hazır olmak, romantik bir ortağı hayatınızdaki boşluğu doldurmak için değil, seve seve yaşamak için bir hayat yaratmaktır. Bu koşullar sizin için var ise, mutlu partnerleri çeker, mutlu ve kalıcı ilişkiler yaratırsınız.

2. Gerçekten Mutlu muyum?

Mutluluğunuzu başkalarına bağlamak yerine, kendi içsel mutluluğunuzdan sorumlu olmayı öğrenmek önemlidir. Kendi mutluluğunuzu inşa etmek için adımlar atmak, sadece bir ilişkiyle değil, hayatınızın her alanında daha tatmin edici bir deneyim yaşamanıza yardımcı olur.

Mutlu bir partner bulmadan önce mutlu olmanız gerekir ki onunla da mutlu bir ilişki kurabilesiniz. Birisiyle tanıştığımda mutlu olacağıma olan inancımı yıkarak öncelikle kendi mutluluğum için sorumluluk almayı öğrenmem yıllar aldı. Şimdi biliyorum ki mutluluk, hayatınızın aşkıyla tanıştığınız anda sihirli bir şekilde ortaya çıkmaz, zaten var olması gerekir. Mutluluğunuzdan hiç kimse sorumlu olamaz, unutmayın tek sorumlu sadece siz olabilirsiniz.

Bunu nasıl yapabilirsiniz? Başlamak için, bakış açınızı değiştirin ve bir ilişkide olsaydınız neye sahip olacağınıza odaklanmak yerine şu anda sahip olduklarınızı takdir edin. İçsel mutluluğa erişmek için benim bir numaralı aracım düzenli meditasyon yapmaktır. Meditasyon, içsel mutluluğunuz ile buluşmanıza, onu keşfetmenize ve farkındalığınızın artmasına yardımcı olur.
Şu anda ne kadar mutlu olursanız, bekâr biri olarak, o kadar mutlu bir ilişki yaratabilirsiniz. Ve bunu söylemeye gerek bile yok ama ne kadar mutlu olursanız, özlemini duyduğunuz ilişki size çekilecektir.

3. Sınırlarım Sağlıklı mı?

Gerçek aşkı mı arıyorsun, bu yolda önemli 5 Soru

Sağlıklı sınırlar, ilişkilerde kendimizi korumamıza ve kendi kimliğimizi kaybetmemize yardımcı olur. Kendi değerlerimize ve ihtiyaçlarımıza saygı duymak, sağlıklı bir ilişkinin temelini oluşturur.
Aşkın sınırları olmadığını hayal etmek güzeldir ve bir kez olağanüstü birini bulduğunuzda, onunla hayatınızın güzel ve kolay olacağını hayal etmek daha güzeldir. Ancak, bu bir felaket reçetesidir. Sağlam sınırları olmadan, herhangi bir ilişkide kendinizi kaybedersiniz. Memnun etme ihtiyacı, uyum sağlama gibi çabalarda sınır olmaz ise kendinizi unutabilirsiniz. Sağlıklı sınırlar, diğerlerine netlik kazandırır ve işleri basitleştirir. Buna her türlü ilişkide ihtiyacınız vardır. Sınırlar belirlenmeli ve onlara bağlı kalınmalıdır!
İşte kendi kimliğinizi korumanıza ve kendi ihtiyaçlarınıza saygı göstermenize yardımcı olacak bazı örnekler vermek gerekir ise;

  • Partneriniz için sevdiğiniz şeylerden vazgeçmeyin
  • Fikrinizi belirtin ve bir “hayır” demek istediğinizde “hayır” deyin
  • Kendinize vakit ayırın veya kendi arkadaşlarınızla yapın.
  • Hedefleriniz, hayalleriniz, tutkularınız ve amacınız olsun. Bunlardan hiçbir şey için vazgeçmeyin
  • Kendi değerlerinize saygı gösterin

Bu kurallara uymak, ilişki ve ilişkilerin erken aşamalarında kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlar. Ayrıca, sınırlarınız olduğunda insanlardan daha fazla saygı görürsünüz çünkü sınırlarınızla onlara özsaygı iletişimi sağlarsınız.

4. Kendimi Gerçekten Seviyor muyum?

Kendi değerimizi anlamak ve kendi içimizdeki sevgiye erişmek, sağlıklı bir ilişkinin anahtarından biridir. Kendimizi sevmek, başkalarının bizi sevmesini sağlamak için değil, kendi mutluluğumuzu ve refahımızı korumak için önemlidir.

Kendini sevmek cesaret ister. Kendini sevmek büyüklüğünüzü ve eşsizliğinizi sahiplenmekle ilgilidir. Sadece kendinizi sevdiğinizde, flört ve romantik mutluluğunuzu sabote etmezsiniz.

Kendinizi sevdiğinizde, kendinizi değerli görür ve doğru kararları verirsiniz. Eğer kendinizi sevmiyor, değerli görmüyor iseniz, değer göreceğiniz düşüncesi ile sizi incitebilecek tavizler verirsiniz. Eğer bir eş için olabileceğin en iyisi olduğunuzu hissetmiyorsanız, o zaman kendinizi sevmeniz için biraz daha çalışmanız gerektiğini düşünüyorum.

Kendini sevmek ve kendi değerinizi ortaya koyup anlamak için, kendiniz hakkınızda sevdiğiniz, hayranlık duyduğunuz, takdir ettiğiniz ve saygı gösterdiğiniz 100 şeyden oluşan bir liste oluşturabilirsiniz. Kim olduğunuz hakkında gurur duyduğunuz şeyler!

Ayrıca, küçük bir kendini sev ritüeli oluşturabilirsiniz. Sabahları, kendinizi sevdiğinizi söyleyebilirsiniz: Seni seviyorum, bu yüzden bugün… Sağlıklı beslenmek, eğlenmek, egzersiz yapmak, erken yatmak, banyo yapmak, kitap okumak vs. Ve akşamları, uyumadan önce kendinizi takdir edebilir ve şunu söyleyebilirsiniz: Seni seviyorum çünkü… Harika bir insansın, çok yardımseversin, eğlencelisin, çekicisin, bugün işte müşteri ile harika başa çıktın, tüm daireyi temizledin ve harika görünüyor… vs.

5. Bir İlişkiden Ne Bekliyorum?

Gerçek aşkı mı arıyorsun, bu yolda önemli 5 Soru

Bir ilişkide ne aradığımızı ve ne istediğimizi bilmek, sağlıklı bir ilişki inşa etmek için önemli bir diğer faktördür. Kendi ihtiyaçlarımızı ve beklentilerimizi anlamak, bizi tatmin edici bir ilişkiye yönlendirir.

Bir ilişkiye girdiğinizde hayatınızı nasıl yaşamak istediğinizi bilmelisiniz. En önemlisi, bu ilişkide olmak istediğiniz kişiyi bilmelisiniz. Bir parça kâğıt alın ve bu konuda günlük tutun. Netlik kazanın ve oluşturmak istediğiniz ilişkinin ne tür bir ilişki olduğunu belirleyin! Net olun! Bunları bilmek, sizin istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz ilişkiyi veremeyen insanlarla, acı verici hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ve bunun için öncelikle ne istediğinizi bilmelisiniz…

Bu sorulara dürüstçe cevap verin ve istediğiniz şeyin peşinden gitmeniz için kendinizi yargılamayın. Ne istediğinizi bilmek, size çok fazla kalp ağrısından korur ve zaman kazandırabilir. Bir sonraki ilişkinizin sizin için doğru kişiyle olmasını istiyorsanız, beraberliğinizin uzun süreli ve başarılı olabilmesi için önce kendinizi tanımaya zaman ayırmak önemlidir. Eğer cevaplarınızdan bazıları hala aşk arayışı için hazır olmadığınızı gösteriyorsa, kendinizle olan ilişkinizi derinleştirmek için zaman ayırmaktan korkmayın. Bu size uzun vadeli hizmet edecektir. Bu, harika ilişkinize bir yatırımdır ve yatırımlar zaman alır.

Yazar: Aska Kolton Çeviri & Düzenleme: Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2024 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Whatsapp Destek Hattı