fbpx

Eril ve Dişil Enerjilerini Dengelemek

Salı, 06 Ekim 2020. Kategori Kişisel Gelişim, Mindfulness, Farkındalık, Sağlıklı Yaşam, Ego

Eril ve Dişil Enerjilerini Dengelemek

Herkes eril ve dişil enerjilere sahiptir. Her enerjinin güçlü ve zayıf yanları vardır; ancak bu iki kategoriden birinin enerjisini tamamen reddetmek dengenizi altüst edecektir.

Güneş ve Ay. Aydınlık ve karanlık. Gündüz ve gece. Nefes almak ve vermek. Doğada pek çok ikilik mevcuttur. Bunların her biri ötekinin var olabilmesi için olmazsa olmazdır. Gece olmadan gündüz var olamaz. Nefes almadan nefes vermek de mümkün değildir. Bu tarz zıtlıkların yaşamlarınız üzerinde hakiki tesirleri vardır. Bu ikiliklerin etrafında oluşan kültürel beklentilere ve normlara göre düşünür, davranır ve hissedersiniz. Aralarındaki dengenin farkında olmak ve her birine atadığınız farklı değerleri anlamak uyum içinde bir yaşam için zorunludur.

Kadınlık ve Erkeklik

Dişil ve eril enerjilerin görünürdeki ikiliği arasında son derece önemli ve düzensiz bir ilişki vardır. Toplum genelde dişil enerjiyi azaltır ve önemsizleştirirken (duygusallık, anaçlık, şefkat) eril enerjileri onurlandırır ve yüceltir (akıl yürütme, güç, eylem). Toplumsal cinsiyeti değişken bir yelpazede değerlendirebilsek de (mesela gündelik yaşamınızda siz daha feminen, arkadaşınız daha maskülen, bir başkasıysa ikisinin arasında özellikler gösterebilir) bu ifadelerin yaşam deneyimleriniz ve kimliğiniz üzerinde etkileri vardır. Başkalarıyla ve kendinizle sürekli değişen ilişkilerinizde hem erkeksi hem de kadınsı enerjilerin değerini, varlığını ve sizi nasıl derinden etkilediğini aklınızda bulundurmak faydanıza olacaktır.

Enerjiniz

Enerji (veya prana) içinizdeki yaşam gücüdür. Süptil bedenin (veya pranamaya kosha'nın) bir elementidir. Pranamaya kosha varlığınızın enerji katmanıdır. Kasların, kemiklerin, bağ dokusunun, organların, yağın ve cildin oluşturduğu fiziksel bedenin, ilk bilinç tabakasının altındadır. Var olma deneyiminin bu ikinci katmanı, çıplak gözle görülemeyen elementlerden oluşur. Nefes ve prana bu katmanın birer parçasıdır. Enerji, vücutta duygular ve hastalık olarak kendini gösterir. Enerji kendisini aynı zamanda auranız veya başka bir değişle bir odaya girdiğinizde insanların sizden edindiği hisler olarak gösterir. Enerjiniz içinde bulunduğunuz ortam, çevreniz, deneyimleriniz ve etrafınızdaki insanlardan bağımsız bir şekilde ve doğal olarak içinizden gelir. Eril ve dişil olmanın ne anlama geldiğine dair fikirlerse enerjiniz üzerindeki dışsal etkinin örnekleridir.

Tantrik Felsefeye Göre

Hormon uzmanı Alissa Vitti, “WomanCode” isimli kitabında Tantrik felsefeyi şöyle anlatıyor: “Tantra, evrenin her şeye nüfuz eden eril (Shiva) ve dişil (Shakti) enerjiler tarafından yaratıldığını ve bunlardan oluştuğunu düşünen bir Doğu felsefesidir.” Vitti şöyle devam ediyor: “Her iki enerji de içlerimizde farklı miktarlarda bulunuyor. Her ikisini de tam olarak nasıl açığa çıkaracağını öğrenmek, bir insanı psikolojik, duygusal ve fiziksel olarak iyi yapan şeydir. Tıpkı uzaktan kumandayı tek bir pille çalıştırmamanız gibi güç kaynaklarınız olarak bu enerjilerin ikisine de ihtiyacınız vardır. Onlar hayatınızı şekillendirmek için gerekli araçlardır.”

Dengenizi Bulmak

Hayattaki tüm görünüşte ikiliklerde olduğu gibi içinizde her ikisini de dengelemek gereklidir. Toplumun beklentilerinin ötesinde özünüz ve deneyimlerinizle uyuşan niteliklerinizi keşfedin. Kutsal eril ve dişilin (geleneksel / kültürel eril ve dişil koşullanmalarına karşıt olarak) hangi yönlerinin yaşamınızın çeşitli alanlarında karşılık bulduğunu düşünün. Dengesizlik, bu kutsal enerjinin sadece bir türüne odaklandığınızda veya diğerinin üstünde değer verdiğinizde ortaya çıkar. İçinizdeki farklı enerjileri dengeleyerek kendinizin en iyi versiyonuna dönüşün.

Dişil Enerjinin Nitelikleri ve Faydaları

Kutsal kadınsı enerji (veya Shakti) sizin içinizde titreşir, ancak bazen onu sahiplenmeyi ihmal edersiniz. Dişil enerjiyi kabul ettiğinizde ve teşvik ettiğinizde, aşağıdakilerin hepsine yarar sağlayan birçok niteliği görebilirsiniz:

Empati,
Bakım,
Akışkanlık,
Yumuşaklık,
Fikirlere açıklık,
Özveri,
Yaratıcılık,
Şefkat,
Topluluğun parçası olmak,
Duygusal derinlik,
Destekleyicilik,
Sezgi,
Anlayış.

Bu niteliklere karşı duyarlı olup onlara değer verdiğinizde:

İstediğiniz şeyleri mıknatıs gibi çekersiniz,
Projelerinizin doğal hızlarında gelişmesi için gerekli alanı yaratırsınız,
Sonuçtan bağımsız olarak yaratım sürecinin tadını çıkarırsınız,
Büyük resmi görürsünüz,
Başkalarıyla çalışarak bir topluluk yaratabilirsiniz,
Duygusal ve fiziksel yaşama bağlanıp bunu gelişim ve değişim için katalizör gibi kullanırsınız,
Dinleyerek, paylaşarak ve birbirini besleyerek başkalarıyla bağlar kurarsınız.

Eril Enerjinin Nitelikleri ve Faydaları

Kutsal eril enerji sizin içinize benzer şekilde titreşir, ancak bazen onu da sahip çıkmayı ihmal edebilirsiniz. Eril enerjiyi kabul edip onurlandırdığınızda, aşağıdakilerin hepsine yarar sağlayan birçok niteliğini görebilirsiniz:

Liderlik,
Aksiyon,
Mantık,
Macera,
Kuvvet,
Bağlılık,
Sağlamlık,
Hayatta kalma,
Güven,
Odaklanma,
Gurur,
Onur,
Verim,
Güç.

Bu niteliklere karşı duyarlı olup onlara değer verdiğinizde:

İstediğiniz şeylerin peşinden yılmadan koşarsınız,
Bir projenin ne zaman / nerede / nasıl gelişeceğine karar verirsiniz,
Bir projenin nihai sonucuna odaklanırsınız,
Her seferinde tek bir şeye odaklanırsınız,
Kendinize ve kişisel başarılarınıza bel bağlarsınız,
Hedeflere ulaşmak için duygularınızı ve bedeninizi dizginleyebilirsiniz,
Arkadaşlık, eğlence ve problem çözme yoluyla ilişkiler kurarsınız.

Eril ve dişil enerjileri dikkate almanın gerçek hayatta etkileri vardır. Bu enerjileri dengelemeye doğru ilerledikçe tüm varlıklar için sağlık, uyum ve özgürlüğe doğru ilerlersiniz.

 

Yazar: Lena Schmidt Çeviri: Selçuk Can Düzenleme: Birlikbilinci

TELİF HAKKI©2020 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Paylaş

LinkedIn
Pinterest
Başa Dön