Doğal Taşlarla Meditasyonunuzu Güçlendirin

Salı, 23 Ekim 2018. Kategori Arınma, Ego, Meditasyon

Doğal Taşlarla Meditasyonunuzu Güçlendirin

İnsanların çağlar boyunca doğal taş ve kristallerle özel bir ilişkisi olmuştur. Süsleme, alet yapımı ve törenlerde kullanıldıklarından günlük yaşamda önemli bir rol oynamıştır. Bu taşlar ve kristaller, doğadan gelen bir armağandır. Taşlar, inşaat, imalat gibi alanlarda kullanılarak fiziksel fayda sağlarken, ruhsal olarak da etkisi büyüktür.

Doğal taş veya kristallerin yararlarını deneyimlemenin en kolay yollarından biri, meditasyondur. Meditasyon, sakin ve derin bir rahatlama hissi uyandırarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu his, yaratıcılığın doğduğu, iyileşmenin ateşlendiği ve barışın yaratıldığı sessiz alandan gelir. Meditasyon sırasında kristal kullanmak, uygulamanızı geliştirmek için güçlü bir araç olarak fayda sağlayabilir.

Kristalleri neden kullanmalı?

Meditasyon sırasında; siz ve huzur sağlama isteğiniz dışında zorunlu olarak bir şeye ihtiyacınız olmasa da, kristaller meditasyon yolculuğunuza oldukça faydalı ve eğlenceli bir iç keşif boyutu eklerler. Size ilham vermek için meditasyon sırasında kristalleri kullanmanın birçok faydası vardır:

•Meditasyon pratiğini derinleştirir
•Belirli bir sonuca ulaşmaya yardımcı olur
•Niyetlerinizi güçlendirir
•Bilinç ve farkındalığı artırır
•Sezgi ve içgörüyü derinleştirir

Meditasyon sırasında oluşan rahat durum, seçilen taşın özelliklerine uyum sağlar. Bir noktada, dünyanın, beş duyunuzla algıladığınızdan daha fazlası olduğu duygusuna sahip olabilirsiniz. Bu, hem zihnin hem de bedenin iyileştirilmesi için uyum ve dengenin yeniden kazanılmasına yardımcı olan kadim tıbbın ürünüdür. Ayurveda’nın da dediği gibi “Doğadaki her şey, siz de dahil olmak üzere enerji ve zekadan oluşur.” Farkında olun ya da olmayın, etrafınızdaki her şeyle sürekli olarak enerji ve bilgi alışverişi yapıyorsunuz. DeepakChopra, “Ağaçlar bizim ciğerlerimiz, nehirler dolaşım sistemimiz, hava nefesimiz ve toprak da bedenimizdir.” diyor, doğaya ne kadar bağlı olduğumuzu anlatan bir bakış açısı sunuyor. Bu gezegendeki yüz binlerce yıllık değişimden sonra doğaya bağlanamamak nasıl mümkün olabilir ki? Bu ince seviyeden, doğal taş ve kristaller dünyası da dahil olmak üzere tüm doğa, etkileşim ve iletişim kurar. Sakinliği ararken, bu eski ve ilkel konuşmanın bir parçası da siz olabilirsiniz.

Kristallerle başlarken

Tüm kristaller, kayalar ve taşlar size yardımcı olacak enerji ve bilgi ile doludur.Oldukça çok çeşitlidir ve bu seçim yapmada kafanızı karıştırabilir. Çok yönlü olmalarından dolayı halihazırda kullanılabilecek bazı yararlı taşlar:

Kuvars: İyileştirmek, temizlemek ve şarj etmek için kullanılan çok amaçlı taş.

Selenite: Diğer kristalleri şarj eder, ruh halini aydınlatır.

Ametist: Diğer kristalleri şarj eder, sezgiyi güçlendirir, olumsuzluğu temizler.

Aventurin: Enerjiyi yükseltmeye ve stresi azaltmaya, sakinlik ve dengeyi artırmaya yardımcı olur.

Pembe Kuvars: Sevgi taşıdır. Kırılmış kalbin iyileşmesine yardımcı olur, evde barışı ve uyumu destekler, daha çok sevgi çeker.

Sitrin: Enerjiyi yeniden şarj eder ve olumsuzlukları bırakır, bolluğu çeker, bir hedefi ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Florür: Toprağa ve dengeye, iyileşmeye yardımcı olur, düşük titreşimli diğer taşları temizler.

Dumanlı kuvars: Taşları temizler, stresi azaltır, düşük titreşimlere karşı korur.

Bunlar, her bir kristalin potansiyel kullanımlarından sadece birkaçı. Bir taşla ne kadar çok çalışırsanız, hikayesini o kadar çok ortaya çıkartabilir ve size nasıl yardımcı olacağını görebilirsiniz.

Meditasyon için kristal seçimi

Meditasyon zamanı geldiğinde, hangi kristalin çalışacağını nasıl seçersiniz? Hayatınızda özel bir şey üzerinde çalışıyorsanız, bunun ne olduğunu açıklığa kavuşturabilir ve belki de yazabilirsiniz. Hedefinize uygun olan kristalleri seçmelisiniz (Örneğin, daha fazla bolluk getirmek için çalışıyorsanız, sitrin yararlı olabilir). Bir taşın öneminden emin değilseniz, küçük bir araştırmayla öğrenebilir ya da iç sesinizi dinleyerek sezgilerinizle seçim yapabilirsiniz.

Sezgilerinizle kristal seçimi için bir doğal taş satan dükkanda, gözlerinizi kapatın ve şu sorulardan birini sorun: “Şu anda benim için hangi kristal en iyisi” veya “Hangi kristal bana yardımcı olabilir?”. İşin sırrı şüphesiz olmak ve aklınıza gelen ilk düşünceyle devam etmektir.Kendinize ve taşınıza güvenin.

Kristaller nasıl kullanılır?

Bir kristal satın aldıktan sonra yapılacak ilk şey, etrafından almış olabileceği herhangi bir enerjiyi adaçayı yakarak temizlemektir. Bir gece tuzlu suda da bekletebilirsiniz, ancak suda çözünmediğinden emin olmalısınız. Kristali kullanmaya hazırlanırken, izin isteyin. Bu tuhaf görünebilir, ancak birilerinin sizden de izin almasını istersiniz. Nadiren reddedilirsiniz ve eğer böyle bir şey hissederseniz, sanki bir kişinin sizi reddetmiş gibi bir hisse kapılırsınız. Kristali tutmalı ve ortaya neyin çıktığını görmelisiniz. Cevap yoksa veya “kapalı” bir his yaşarsanız kristalinizi tekrar temizlemeniz gerekebilir.

Meditasyon sırasında, kristali avucunuzda tutabilir, yanınıza yerleştirebilir veya vücudunuzun bir kısmına yerleştirebilirsiniz. Onu tutmak için doğru ya da yanlış bir yol yoktur. Herkesin kristallerle çalışma biçimi farklıdır. Taşınızı kullanmak için hedeflerinizi veya niyetlerinizi görselleştirin, bırakın ve kristalin işini yapmasına izin verin. İşiniz bittiğinde, sizinle çalıştığı için ona teşekkür edin.

Kristal meditasyon egzersizi

Bu meditasyon, kendinizi kristallerinize tanıtmak ve size nasıl yardımcı olabileceklerini anlamaya başlamanız için iyi bir yoldur.

1. Sessiz bir yer bulun ve rahat bir pozisyonda oturun
2. Kristallerinizi yakınınızda bulundurun (temizlenmiş olmalıdır)
3. Gözlerinizi kapatın ve 2-3 dakika nefesinize odaklanın
4. Hazır olduğunuzda, kristalinizi seçin ve izin isteyin
5. Her ne şekilde olursa olsun kendinizi rahat hissedin
6. Renk, ses, vücuttaki duyular, görseller vb. hangi şekilde iletişim kurmayı sevdiğini fark edin
7. Sizin için sahip olduğu mesajları not edin. Hiçbir şey çıkmasa da sorun değil
8. Bir günlük tutar gibi her şeyi yazın
9. Her bir taşa, her kullanımdan sonra teşekkür edin.
10. Nefesinize odaklanarak meditasyonunuzu sonlandırın, hazır olunca gözlerinizi açın

Doğal taş ve kristallerin iyileştirici gücünüyaşamak için sezgisel ya da uzman olmanız gerekmez. İhtiyacınız olan tek şey istekli olmak ve kalpten bağlanmaktır. Yaşam yolculuğunda yardım istediğinizde, bu doğal taş ve kristaller her zaman yanınızda olacaklardır.

TELİF HAKKI©2018 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Paylaş

LinkedIn
Pinterest
Başa Dön