Blog

Ayurveda ile Hayvan Dostunuzun Refahını Arttırmanın 5 Yolu

Ayurveda ile Hayvan Dostunuzun Refahını Arttırmanın 5 Yolu
Blog

Ayurveda ile Hayvan Dostunuzun Refahını Arttırmanın 5 Yolu

Ayurveda’nın kadim bilgeliği ve geleneği, hisleri olan canlılar da dahil olmak üzere yaşayan her canlıya uygulanabilir. İşte size herhangi bir hayvanın hayatında kolayca uyarlanabilecek ve optimal refahını sağlayacak 5 ipucu:

Kişinin doğayla uyumlu yaşamaya odaklanması, basitçe hayatta kalmasıyla serpilip gelişmesi arasındaki farkı oluşturabilir. Bu, bir köpeğin ya da kedinin doğasında halihazırda bulunur; fakat biz insanların modern ve genellikle kaotik yaşamlarındaysa bu uyum kaybolabilen bir şeydir. Bu noktada evcil hayvanlarımızı (ve kendimizi) sağlıklı bir denge durumuna kavuşturmada bize rehberlik edecek bazı kadim bilgiler mevcuttur.

Ayurveda, dünyanın en eski zihin-beden iyileştirme bilimidir. Bizlere, doğanın temelinde bizimle ve bizim için çalışan bir akıl olduğunu hatırlatır. Yeter ki bunu yapmasına izin verelim… Zamanın sınavından geçmiş, güvenli araçlarını ve tekniklerini özümsediğimizde yaratacağı sonuçlar, hepimiz için daha uyumlu ve sağlıklı bir yaşamı destekler.

Köpekler ve kediler de tıpkı bizler gibi duyulara odaklı bir dünyada yaşarlar. Beş duyuları aracılığıyla çevreden aldıkları bilgiyle sürekli beslenirler. Yani dokundukları, kokladıkları, duydukları, gördükleri veya tattıkları şeyler, zihin-beden sistemlerini etkiler. Ayurveda, her bir duyunun önemini kabul eder ve sistem çapında bir dengeyi sürdürmek için bizi bütünsel seçimler yapmaya yönlendirir.

İşte Ayurveda İle Evcil Hayvanınızın Sağlığını Artırabileceğiniz 5 Tüyo
1.Meditasyon

Araştırmalar, köpeklerin sahiplerinin duygularından etkilendiğini göstermekte ve buna “duygusal bulaşma” denilmektedir. Tıpkı rahatlığımızı ve gevşememizi hissettikleri gibi, stresimizi de hissettiklerini dikkate almamız bu noktada önemlidir. Düzenli meditasyon pratiği, insanın huzurlu ve rahat bir varoluş sürdürebilmesi açısından kanıtlanmış bir metottur. Eğer siz sakinseniz, genellikle hayvanlar da sizin sakin enerjinize yanıt verir.

Dinginlik içinde oturun ve onların da sizin çekiminize kapılmasını izleyin. Meditasyon, tıpkı bizde olduğu gibi, bir evcil hayvanın dengelenmesine ve canlanmasına yardımcı olabilir. İnsan pratiğimiz onların zen doğasından da yararlanabilir ve çoğu zaman daha sık ve rahat meditasyon yapmamıza yardımcı olur.

 2.Çevresel Sesler

Bir hayvan dostumuzun işitme frekansı bizimkinden çok daha hassastır. Bu, vahşi doğada sahip olunacak mükemmel bir özelliktir; ancak yüksek sesli televizyonların ve diğer seslerin olduğu bir evde bu özellik onlar için oldukça külfetli olabilmektedir. Bu yüzden onların hassas kulaklarını korumak bize bağlıdır.

Tüylü dostlarımızda kaygıya ve strese sebep olabilecek yüksek veya ürpertici sesleri tespit ederek işe başlayın. Bu sesler, sizin insan kulaklarınızı rahatsız etmeyebilir; yine de onlara odaklanın ve daha yakından ilgilenin. Ve sessizliğin gücünü sakın küçümsemeyin. Sessizlik, dünyanın sürekli gürültü bombardımanı altındaki köpekler ve kediler için en iyi sığınak olabilir.

3.Temiz Su Tüketin

Köpekler, doğaları gereği biz onlara ne tür su verirsek verelim içeceklerdir. Ancak arıtılmamış su kaynakları, herhangi bir insan veya hayvanın genel sağlığı için zararlı olabilir. Yeterli su tüketimi büyük önem arz eder. Yokluğunda organların, özellikle de böbreklerin vücudu temiz tutmak için daha fazla çalışması gerekir; bu da çoğu zaman yaşlanma sürecini hızlandırır.

Fakat tek sorun yeterli su tüketmek değildir. Doğrudan musluktan gelen su, zararlı maddeler içerebilir. Bu nedenle zaten birçok insan, musluk suyu yerine filtre su tüketmeyi tercih ediyor. Peki neden evcil hayvanlarımız için de aynı şeyi yapmıyoruz? Kendiniz ve hayvan dostlarınız için yalnızca temiz, filtrelenmiş su temin etmeye özen gösterin. Böylelikle sağlığınızı daim kılmak için önemli bir adım atmış olursunuz.

4.Taze Yiyecekler

Köpek ve kediler, yiyeceklerinde ortalama olarak yaklaşık %70 su oranına ihtiyaç duyarlar. Bu da avlandıkları takdirde kolaylıkla sağlayabilecekleri, fakat günümüzdeki ticari hayvan mamaların çoğunda eksik olan bir şeydir. Neyse ki bazı hazır evcil hayvan mamaları, bu eksikliği rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Biyolojik yapılarına uygun olan taze yiyecekler, vitamin ve mineral almak için de daha üstün bir seçenektir. Ticari olarak işlenmiş yiyecekler, insanlar için abur cubur gıdalara benzer; herhangi bir vücut, taze olmayan gıdalardan ihtiyacı olanı almakta zorlanır. Hayvanlar insanlardan farklı olarak doğa ile daha özel bir bağlantı içerisindedir, bu nedenle yemeklerini olabildiğince doğal hale getirmek faydalıdır.

Evcil hayvanınızın mama kabını incelerken taze yiyeceklerin önemini düşünün. Mama kabında renk ve hayat var mı? Yoksa kahverengi, kuru ve eski mi görünüyor? O halde tüylü dostlarınızı da kendiniz için isteyeceğiniz yiyeceklerle besleyin; uzun ve sağlıklı bir yaşam sürme şansını artırın.

5.Rutin

Pek çok insan, evcil hayvanı ile bir rutin oluşturmayı önemli bulur. Çünkü rutin, beraberinde konfor, güvenlik hissi ve de dört gözle beklenecek bir şey getirir. Hayvan dostlarımız içgüdüsel olarak bizim için mükemmel olan programı belirler; çünkü dengede olan bir köpek ve kedi genellikle kendilerini doğanın ritimleri ile uyumlu hale getirir. Güneşle uyanır, gün boyunca oynayarak fazla enerjilerini dışarı atar ve ardından, sabahın ilerleyen saatlerinde ve öğleden sonraları kestirip dinlenirler. Bu içgüdüleri destekleyin ve siz de evcil hayvanınız ile doğaya uyum sağlayın.

Dışarı çıkmayı unutmayın! Köpekler, duyularını harekete geçirmek için keşfetmeye bayılırlar (çoğu kedi, güvenlikleri için iç mekânda tutulur; bu nedenle bu tüyonun köpekler için uygulanması daha mümkündür). Patilerini betondan toprağa indirmeleri köpekler için oldukça şifalıdır. Bunu bir alışkanlık haline getirip, planlanmış beslenme saatleri ve yürüyüşlerinize dahil edin. Böylelikle kendinizin ve hayvan dostunuzun daha mutlu olacağı bir düzen oluşturmuş olursunuz.

Bu Ayurvedik ipuçları her köpek, kedi ve insan için uygundur. Ayurveda, her bir bireyin benzersiz ve hepimizin kendimize özgü bir taslağımız veya zihin-beden kişilik tipi olduğunu söyler. Üç Dosha olarak da bilinen bu üç tür, belirli fiziksel ve davranışsal özellikler yaratır.

Bu beş uygulamanın her biri, evcil hayvanınızın -kendi sağlığınızın yanı sıra- optimum sağlığını ve refahını destekleyebilir ve geliştirebilir. Bu uygulamaları evcil hayvanınızla birlikte hayata geçirmeye başlayın ve evcil hayvanınıza yaptığınız ebeveynliği bir üst seviyeye çıkarın.

Not:
Bu makaledeki bilgiler yalnızca eğitim amaçlı kullanımınız içindir ve profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini tutmaz. Tıbbi bir durumla ilgili sorularınız için ve herhangi bir diyet, takviye, spor veya diğer sağlık programlarına başlamadan önce daima doktorunuzun veya diğer kalifiye sağlık sağlayıcılarının tavsiyelerine başvurun.

Yazar: Amanda Ree Çeviri & Düzenleme: Selçuk Can / Birlikbilinci

TELİF HAKKI©2020 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Whatsapp Destek Hattı