fbpx

Fincana konsantre olmayın, kahvenin tadını çıkarın!

Çarşamba, 06 Mart 2019. Kategori Özlü Hikayeler, Arınma, Ego

Fincana konsantre olmayın, kahvenin tadını çıkarın!

Yıllar sonra; son derece başarılı, kariyerleri olan bir grup mezun, eski üniversite profesörlerini ziyaret etmek için bir araya gelir. Sohbet başlar başlamaz konu kısa sürede işteki ve yaşamdaki stres ile ilgili şikâyetlere gelir.

Misafirlerine kahve sunmak isteyen profesör, mutfağa gider ve kısa bir süre sonra elinde büyük bir tepside kahve ve çeşitli fincanlarla geri gelir. Fincanlar porselen, plastik, cam, kristal, sade veya pahalı görünüşlü olarak değişik görünümdedirler.

Tüm öğrencilerin birer fincan kahve almasıyla, profesör der ki:
“Fark ettiyseniz arkadaşlar, tüm güzel görünümlü, pahalı fincanlar, düz ve ucuz olanları geride bırakarak alındı. Kendiniz için sadece en iyisini istemeniz normal olsa da, bu aslında bir yandan sizin sorunlarınızın ve stresinizin kaynağı da olabilir”

Öğrenciler soru işaretleriyle dolu yüz ifadeleriyle birbirlerine bakarlar.

Profesör gülümser ve devam eder; “Aslında hepinizin istediği şey fincan değil sadece kahveydi, ama bilinçli olarak en güzel ve şık görünümlü fincanları aldınız ve alırken de birbirinizin fincanlarını izlediniz.

Şimdi şunu düşünün: Hayat kahvedir ve toplumdaki işler, para ve konum fincanlardır. Onlar yaşamı sürdürmek ve hayatta kalmak için sadece bir araçtır ve bizlerin yaşam kalitesini değiştirmezler. Bazen, bizler maalesef sadece dikkatimizi sadece fincana vererek, bize sunulan kahvenin tadını ve lezzetini alamayız.

Sonuç olarak, fincanların sizi kullanmasına veya kontrol etmesine izin vermeyin. Onun yerine kahvenin tadını çıkarın.”

TELİF HAKKI©2018 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Paylaş

LinkedIn
Pinterest
Başa Dön