Cumartesi, 09 May 2015 21:22

Yedi Anahtar

Yazan 
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Etkili bir Dua için "Yedi Anahtar"

Eğer dua bu kadar güçlü bir araçta o halde neden barışa ve huzura kavuşamıyoruz, sürekli olumsuz şeyler olup duruyor?
Belki de kaos olarak gördüğümüz dünya sadece bir alan. İnançlarımızı bize yansıtan bir ayna. Barışın olmadığını düşünüyoruz ve bu bize aynadan kaos olarak geri dönüyor. Eğer böyleyse, aynanın nasıl çalıştığını bilirsek ona söylediğimizle onu değiştirebilme konusunda cesarete sahip olabiliriz.

Etkili bir dua; enerjinin tüm yaratımın ayrılmaz bir parçası olduğu ve tamamen bizim gönderdiklerimizi yansıttığı temeline dayanır. Binlerce yıldır yerli şamanlar soruna değil sonuca dua etmemiz gerektiğine inandılar. İnsanları sonucu gerçekleşmiş gibi düşünmeye yönlendirdiler; şifalanmak için değil şifaya, yağmur duası değil yağmur için dua ettiler.

Dua ederken eksik olanı unutur olmasını istediğimizi gerçekleşmiş gibi ta içimizde hissetmeye başlarız.

Sihirli evrenimiz gerekli huzura, sağlığa ve mutluluğa sahiptir. Etkili dua dünyayı beğeni ve şükranla gözlemleyerek bu pozitif özellikleri ortaya çıkarır. Bunu yaparak daha yüksek olasılıklara ve bunların sonuçlarına da kapıyı aralamış oluruz.

Eğer milyonlarca insan dünya barışı için dua ederse kolektif odaklanma istenen sonucu ortaya çıkarabilir. 1972 yılında Birleşik Devletler ‘in 24 şehrinde 10.000 kişi civarında kişinin yaptığı meditasyonlar ile, sadece % 1 oranında katılımla suç oranlarında önemli düşüşler yaşandı.

1980'lerin başında İsrail Lübnan savaşı sırasında Orta Doğudaki Barış projesinin araştırmacıları bir grup insanı barış için dua etmek yerine bedenlerinde barışı hissetmeleri konusunda eğitti. Belli günlerde ve zamanlarda savaşın ortasındaki insanlar, karmaşanın içinde barışı hissetmeye çalıştılar. Bu zaman periyodlarında terörist aktiviteler durdu, suç oranları azaldı, trafik kazaları azaldı. Toplu dualar zihindeki kolektif Alanı değiştirmek için çok güçlüdür, istenen bir sonuca ne kadar çok kişi odaklanırsa o kadar hızlı bir sonuç elde edilir. Etkili bir dua için yedi anahtar:

1.Net Odak

Odağımızın net olması enerji alanlarına odaklanma konusunda yardımcı olur. Kuantum fiziğinde buna Heisenberg prensibi denir, dikkatle izlenirse gelişigüzel parçacıkların düzenli biçimde hareket ettikleri görülür. Bakışımız ne kadar net olursa Alan'ın bize geri dönüşü de o kadar etkili olacaktır. Duanın öncesinde gerçekten ne istediğinizi belirleyin ve sonuca odaklanın.

2.Niyet

Neden bu sonucu istediğinizi kendi kendinize sorun. En derin niyetiniz ya da isteğiniz nedir? Neden? En derinlere inene kadar incelemeye devam edin; sonra da o en alttaki nedene odaklanın. Örneğin; Yeni bir ilişki istiyoruz ama niyetimiz sevilmek, o halde önce kendimizi sevmeyi öğrenmeliyiz, bunun için dua edelim.

3. Sessizlik

Her türlü iletişimde sessizlik çok önemlidir, çünkü değerlendirmeye ve anlamlı sonuçlara ulaşmaya olanak sağlar. Dua için de aynı şey geçerlidir, dua sizin İlahi olanla iletişiminizdir. Bu sessizlik anlarında çok değerli iç görüler ortaya çıkabilir.

4.Dinlemek

Dua ederken dinlemekte çok önemlidir. Bazen korkularımız, isteklerimiz, şikâyetlerimiz ağzımızdan dökülüverir. Ancak sessizce dinleyince bazen iç rehberimizden hiç aklımıza gelmeyen çözümler gelebilir.

5.Teslim olma

Bir çocuk kırık bir oyuncağını anne babasına getirdiğinde, onların sorunu çözeceğine dair sonsuz inancı vardır. Duada hiç farklı değildir. İlahi olanla bu iletişimde, istenen sonuç konusunda tereddüt duymamalısınız. Çocuksu bir güvenle, teslim olmalı, sonra onu orada bırakmalıyız. Olması gereken için yapmamız gerekeni yaptıktan sonra olacak olana teslim olmalı, güven duymalıyız.

6.Şükran

Şükran duygusunun gücü inanılmazdır. Probleme değil sonuca odaklanmamızı sağlar. Bilimsel araştırmalarla da kanıtlandığı şekilde istenen sonuca odaklanmak çok güçlüdür. Zihnimizdeki konunun sadece öznesi olduğumuza göre neden probleme odaklanmak yerine sadece sonuç için şükran duymayı denemiyoruz? Şükran duygusu ile aynı zamanda tansiyonunuzu düşürecek, stresiniz azalacak ve daha yoğun huzur duygusu içinde olacaksınız.

7.Esneklik

Büyük babam; genellikle bizim yanlış dua ettiğimizi ancak Tanrının doğruyu duyduğunu söylerdi. Örneğin finansal bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz ve bunun için bir maaş artışı bekliyor olabilirsiniz. Ancak çözüm yepyeni bir iş ya da kredinizde bir ödeme planı değişikliği olarak gelebilir. Duanızı bitirince gözlerinizi açın, zira yanıtlar beklediğinizden farklı şekillerde gelebilir...

 

Kaynak: Seven Keys to Effective Prayer / Richard F. Ames
Çeviri: Hatice Kapudere @ BirlikBilinci 2015

Okunma 3388 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 11 May 2015 03:33
Yukarı