Maneviyatınızı Yenilemenin 10 Yolu

Perşembe, 09 Mayıs 2019. Kategori Arınma, Ego, Meditasyon

Maneviyatınızı Yenilemenin 10 Yolu

Hayatınızı sadece yüzeyde yaşadığınızı hissettiğinizde, yeni başlangıçlara ihtiyacınız olması muhtemeldir. Bir bataklıkta sıkışıp kalındığını hissetmek en mutlu hayatları bile kapkara bulutlarla doldurabilir; fakat maneviyatımızdaki durgunluklar aynı zamanda yenilenmemiz ve içe dönük yolculuğumuza tekrardan, daha derinden bağlanmamız için bir işaret olabilir.

Ruhunuza Yönelik Uygulamalarınız Durağanlaştı mı?

Asırlardır insanlar gerçek doğalarını keşfetmek için uğraşmışlardır. Maneviyatınız, kendinizin en saf haliyle ve her varlığı bir araya getiren evrensel Yaradan-Bilinç’le olan ilişkiniz olarak tanımlanabilir. Maneviyat hayat boyu süren bir yolculuktur. Spiritüel uygulamaları düzenli olarak uzun zamanlar yapan insanların dahi bundan yorulması oldukça doğal bir süreçtir; durağanlaşıp daha fazlası için istek duymanın normal olduğu gibi.

Spor salonuna her gittiğinizde aynı egzersizleri yapmanın da bir süre sonra artık motivasyon vermemenin yanı sıra fiziksel olarak da etkisini yitirmesi kaçınılmazdır. Spiritüel hayatınızdaki uygulamaların da aynı şekilde bugün, şu an olduğunuz insanı heyecanlandırması, yaptıkça iyi hissettirmesi ve sizi desteklemesi gerekir. Ruhunuzu yenilemeyi tamamladığınızda sanki uzun süre penceresiz bir odada yaşadıktan sonra tertemiz ve açık bir alanda tekrardan nefes almış gibi hissedebilirsiniz.

Yenilenme Zamanı

Ruhunuza enerji vermenin ilk adımı bunu yapmaya karar vermektir. Diyelim ki bir masaj yaptırmak istediniz; kapınıza bir masaj terapistin gelip size masaj yapmak için yalvarmasını beklemek yerine bir masaj salonuna gitmeniz gerekir. Bunun için zaman ayırıp, bir randevu alıp, sonuç olarak o masaj masasına yatmalısınız. Benzer şekilde kendinizi iyi hissetmek için havadan bir ilham geleceğini ummak sonuç getirmeyecektir. Amacınıza içten ve güçlü bir niyetle bağlanıp, hatta mümkünse bu amacı yazıya döküp sonrasında onu gerçekleştirmek için elinizden gelen her şeyi yapabilecek çabayı göstermek isteklerimize ulaşmanın en etkili yoludur. Bu şekilde bir başlangıcınız olduktan sonra, geri kalan her şey olması gerektiği şekilde gerçekleşecektir.

Eğer kendinize daha derin bir format atmak isterseniz;
Ruhsal yenilenme yoluna girmeyi seçin.

Kendinize bunu yapacak zamanlar belirleyip istikrarlı bir şekilde devam edin. Zamanın bulunan veya yaratılan bir şey değil; tanımlanan ve sınırlanan bir şey olduğunu kendinize hatırlatın.
Ruhunuzun yenilenmeye hasret kaldığını fark ettiğinizde, aşağıdaki önerilerden bir veya birkaçını seçerek bunu nasıl yapacağınıza karar verin. Gözlerinizdeki ışıltı geri dönecek.

1. İnzivaya Çekilin / Ruhsal İnzivalara Katılın

Pillerinizi şarj etmenin en etkili yollarından biri günlük rutininiz den ayrılıp inzivaya çekilmektir. İnziva kalbinizin istediği her yerde olabilir: iki gecelik kaçamaklardan, içe dönük yolculukların ana vatanına bir ay süren kutsal yolculuklara kadar her şey mümkün. Bir yerlere gitmeyi bir nevi şımarıklık olarak düşünebilirsiniz, fakat yolculuğunuzu kendinize bakmak, şifalanıp iyileşmek olarak görürseniz bu size olağanüstü sonuçlar getirecektir. Günlük hayatınızın koşuşturma döngüsünden bilerek ve isteyerek uzaklaşmak; sizin için daha basit, huzurlu ve kalbinizle olan iletişiminde güçlü bir yol açacaktır.

Seyahat etmek ve yeni insanlarla tanışmak da çalışmalarınıza yeni bir hava katacaktır. Ruhsal inzivalar, (tanıdığınız insanlarla veya yabancı bir grupla) hayatlarında sizinle benzer bir derinlik ve şifa arayan insanların bir araya gelmesini sağlar ve aynı amaçla bağlanan insanlar vasıtasıyla kalbinizle olan bağların daha da derinleşmesine olanak sağlar.

2. Gönüllü İş Yapın

Kendinizden vermek bereketin derin bir ruhsal göstergesidir, bu yüzden ihtiyacı olan insanlara gönüllü olarak zamanınızdan vermeyi düşünün. Para vermek harikadır, ama ruhsal bir derinlik sağlamak için tek başına çok basit kalır. Zamanınızı, ilginizi ve becerilerinizi, kendinizi en şeffaf şekilde sunmanıza imkan tanıyan insanlarla paylaşın. Örneğin bir rehabilitasyon merkezi, dernek veya bir hayvan barınağında düzenli olarak zaman geçirebilirsiniz. Başkalarına hizmet etmek ihtiyacı insanlara yararı dokunmasının yanında şefkat ve minnet duygularımızı geliştirir. Yaradan ile bağımızı güçlendirmek için yapabileceğimiz en güçlü şeylerden biri de cömert olmaktır. Bunun gücünü asla hafife almayın.

3. Doğayla İletişime Geçin

Kendinizi en coşkulu, sınırlardan yoksun ve huzur içinde hissettiğiniz anlar genelde doğada bulunduğumuz zamanlardır. Bir güle bakıp düşüncelere dalmak, temiz havayı ciğerlerinize çekmek veya bir ağacın altına oturarak veya dokunarak köklerindeki enerjiyi içinizde hissetmek hayata bakış açımızı değiştirebilir. Denizde yüzün, bahçenizle uğraşıp ellerinizi kirletin, sahilde, ormanda veya dağlarda yürüyüşe çıkın. Yüzünüzde güneşi, saçlarınızda rüzgarı hissedin. Her gün dışarı çıkmayı alışkanlık edinin ve nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Doğayla iletişim kurduğunuzda, aslında gözlerinizin önünde duran doğal benliğinizi de fark edip kendinizi bu şekilde bulabilirsiniz.

4. Yeni Bir Sabah Ritüeline Başlayın

Günlerinize nasıl başladığınız aslında bütün akli ve duygusal hayatınızın nasıl sürdüğüne işaret eder. Eğer sabah alışkanlıklarınız yoksa ne duruyorsunuz, bir tane edinin! Erken bir saatte uyanıp gününüzün ilk saatini dua ederek, meditasyon yaparak veya size iyi gelen ritüeller yapmak ruhsal hayatınızda köklü değişikliklere yol açmanın en kolay yollarından biridir.
Eğer spiritüel çalışmalarınız sıradanlaştıysa veya artık sizi sıkmaya başladıysa; ritüellerinizden alabileceğiniz tüm verimi almış olmanız muhtemeldir. Bir ay boyunca yeni bir şey deneyin; mesela bir rehber eşliğinde meditasyon çalışmalarına katılabilir, güneş doğarken mum ışığında kitap okuyabilir veya yoga yapabilirsiniz.

Eğer bir “sabah insanı” değilseniz 20 dakika daha az uyumanın hayatınızda kaosa yol açmayacağına, fakat her gün 20 dakikanızı ruhsal sağlığınıza ayırmanın hayatınızı refaha erdireceğine inanın.

5. Kendinizi Ödüllendirin

Her sabah bir saatinizi spiritüel yolculuğunuzda ilerlemeye adamak güne başlamak için harika bir yol, peki ya kendinizi yeni bir haftaya hazırlamak için bir tam gün ayırmaya ne dersiniz? Haftanızın bir gününü teknolojiden uzaklaşmaya, dışarı çıkmaya, en merak ettiğiniz kitabınıza dalmaya ve sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmeye ayırın. Bu günler için hiçbir plan yapmamaya çalışın, onları sadece en değer verdiğiniz aktiviteleri gerçekleştirmek için kıymetli günler olarak ilan edin. Her hafta bir tam günü buna ayıramayacağınızı mı düşünüyorsunuz? O zaman ayda sadece bir gününüzü ayırarak da bu sürece başlayabilirsiniz.

6. Maneviyatınıza Hitap Eden Kitaplar Okuyun

Bazen her soruna kendi başınıza çözüm bulmak zorunda olmadığınızı bilmek sizi rahatlatır. İnançlarınız ile örtüşen kitapları, metinleri okumak için kendinize zaman ayırın. Bunlar dini veya kişisel gelişim konuları içeren kitaplar olabilir. Sizi her zaman derinden etkilemiş olan bir metin de olabilir, okumak isteyip bir türlü başlayamadığınız bir kitap da. Elinizde bir kalemle, not alarak, acele etmeden, sindirerek okuyun. Kendinize parçası olmayı isteyeceğiniz bir çalışma grubu, buluşma grubu veya online forumlar bulabilir, bu sayede gerektiği yerde bilgi-fikir alışverişi yapabilirsiniz. Zaman geçtikçe eskiyip yok olmamış, aksine değerlenmiş kadim metinleri okuyun; o kadar çok insana şifa olmuşlardır ki, size de olmaları muhtemeldir.

7. Bir Öğretmen / Akıl Hocası Bulun

Öğretilerin gücünü azaldığını hissettiğinizde çoğu zaman ihtiyacınız olan şey aslında belki de bir rehberin size yol göstermesi olabilir. Akıl hocaları birçok formda bulunabilir: size ilham veren bir yoga öğretmeni, öğretileri aklınıza yatan bir halk figürü veya kendisinden ruhsal öğretiler aldığınız bir şifacı olabilirler. Size faydalı olacak olan öğretmen kalbinizdeki en kutsal bulduğunuz değerleri bir hayat tarzı haline getirmiş olması önem taşır.
Hayatınızda size rehberlik yapacak biri, öğrenim, çalışma ve gelişim yöntemlerinizi kökten değiştirebilir; fakat öğretmen ve öğreti arasındaki ayrımı yapabilmek önemlidir. Kendi başınıza matematik öğrenmeye çalıştığınızı hayal edin. Matematiği bile öğretmenlerden öğrendiğimiz bu dünyada hayat denen şeyi öğrenmeyi tek başına üstlenmeye çalışan birçok insan var. Kalbinizi açın, öğretmeniniz sizi bulacaktır.

8. Sağlıklı Beslenin ve Alkol Tüketiminden Kaçının

Yargılamayı bir kenara bırakalım, kutsal bir bağın getirdiği berraklığı vücudumuz sağlıklı değilken algılayıp içselleştirmek başlı başına çetrefilli bir iştir. Doktorunuza da danışarak bir detoks yapmayı veya aralıklarla oruç tutmayı ve bu şekilde vücudunuzu arındırmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde mistik uğraşlarınıza da yeniden daha derinden bağlanabildiğinizi göreceksiniz. En azından bir haftalık, bir aylık (veya daha fazla) bir süre zarfı için diyetinizden alkol, et veya şekeri çıkarmayı deneyerek titreşimlerinizi artırıp aktif vücudunuzu aydınlatmayı başarabilirsiniz. Fiziksel bedeninizle ilgilenip onu şifalandırmak sizi dualarınızda arzu ettiklerinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

9. Yeni Bir Derse Katılın

Ruhunuzu canlandıracak, vücudunuzu hareket ettirecek ve kalbinizi çarptıracak en basit yollardan biri yeni bir kursa veya derse başlamaktır. Yoga dersleri hem evde hem de stüdyolarda olmak üzere her yerdeler. Bir meditasyon dersi veya programına katılmayı deneyin, kendinizi size benzer düşünen insanlarla çevreleyin ve haftada bir saat de olsa bırakın bir öğretmen sizi yönlendirsin. Tai Chi, Qi Gong, Yoga veya meditatif dans kursları sizi en içinizdeki özünüze yaklaştıracaktır. Genelde bir işe başlamak en zor adımdır, fakat yeni bir şey denemeye istekli olmak belki de ruhsal sağlık arayışınızdaki derinliğin en büyük göstergesi olacak, size hissetmek istediğiniz heyecanı yaşatacaktır.

10. Müteşekkir Olduğunuzu Yazıya Dökün

Yazın, yazın ve biraz daha yazın. Eğer ne yazacağınızdan emin değilseniz günlük olarak nelere teşekkür etmek istediğinizi yazarak başlayabilirsiniz. Teşekkür etmek, müteşekkir olmak, sadece bir alışkanlık değil; bir hayat tarzı, hatta ruhsal derinliğe açılan önemli bir kapıdır. Ruhsal olgunluğa erişmiş bir kişi her durumdaki olumlu tarafı görebilen kişidir. Müteşekkir olduğunuz şeyleri aklınızdan geçirmek harika bir başlangıç olsa da, bunları yazıya dökmek aslında şükranlarınıza yeni bir soluk katacaktır.

Her gün en az 3 şeye teşekkür ediyor musunuz? Daha gelişmiş şükran çalışmaları yaparak bir sonraki adımı atabilirsiniz: hislerinizin genişliğini, derinliğini ve özgüllüğünü yazmak gibi. Hayat sahip olduğumuz ve yaptığımız her şeyi kanıksadığımız da renksizleşebilir. Zihninizi iyiyi arayıp ona odaklanmaya çalıştırmak ve alıştırmak dünyayla olan ilişkinize yeni bir renk katar. Ne kadar basit görünürse görünsün, sahip olduğunuz her şeye kıymet vermek bakış açınızı değiştirip iç gücünüzle olan ilişkinizi hayata döndürebilir.
Manevi hayatınız sizin için önceliğini yitirdiyse kendinizi kötü hissetmeyin. Ruhsal çalışmalarınıza tekrardan dönebilmek için sahip olduğunuz alışkanlıklardan bir süreliğine uzaklaşmak gerekebilir. Kendinize özünüzle derin bir ilişki kurmak için niyet ettiğinizde, kendinize Yaradanın size kim olduğunuzu göstermek için, sonsuz yolları açmış olursunuz.

Yazar: Karson McGinley Çevirmen: Kübra Ece Türk / Birlik Bilinci

TELİF HAKKI©2018 BİRLİKBİLİNCİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞİŞTİRİLMEDEN, BEDAVA OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (WWW.BİRLİKBİLİNCİ.COM/) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

Google Plus
LinkedIn
Pinterest
Başa Dön